ÇİFTÇİ VE HAYVANCIMIZA FAİZ DESTEKLİ GÜBRE VE TOHUM KREDİSİ

ÇİFTÇİ VE HAYVANCIMIZA FAİZ DESTEKLİ GÜBRE VE TOHUM KREDİSİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı işbirliği ile Çiftçi ve Hayvancımıza ekim döneminde ihtiyaç duyacağı Kimyevi Gübre ve Tohum konusunda her yıl olduğu gibi bu yıl da faiz destekli kredi uygulaması yürürlüğe girmiştir.

Bahse konu faiz desteği ile ilgili K.T. Kooperatif Merkez Bankası Ltd. ile yapılan protokol uyarınca, yürürlükteki yüzde 43 faizin yüzde 27’lik kısmı Devlet tarafından karşılanarak, üreticilerimizin ihtiyaç duydukları Kimyevi Gübre ve Tohumluk materyalini Toprak Ürünleri Kurumu’ndan, Zirai Levazım Koop’tan veya diğer özel tedarikçilerden, yüzde 16 faiz ile kredili alabilmeleri sağlanmıştır.

Bu uygulamadan yararlanmak isteyen üreticilerimizin Genel Tarım Sigortası Fonundaki arazi beyanlarını gösteren Belge, Çiftçiler Birliği üyelik belgesi ve T.Ü.K.’a borcu olmadığını gösteren belgeler ile KT Kooperatif Merkez Bankası şubelerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla, 1 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girecek ve dönüm başına 25 kg Kimyevi gübre ve 25 kg tohumluk materyali ihtiyacını karşılamayı amaçlayan uygulama kapsamında düşük faizli kredi geri ödemenin son ödeme tarihi 30 Eylül 2024 olacaktır. Bu kapsamda, köy kooperatifleri aracılığı ile yapılan müracaatlarda banka herhangi bir masraf almayacaktır.

ÜRETİCİLERİMİZE BEREKETLİ BİR YIL DİLERİZ

Print
Posted: Kas 2, 2023,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: