BEŞPARMAK ARPA ÇEŞİDİNİN TOHUMUNU ÇOĞLATMAK İÇİN EKİMLERE BAŞLANDI

BEŞPARMAK ARPA ÇEŞİDİNİN TOHUMUNU ÇOĞLATMAK İÇİN EKİMLERE BAŞLANDI

Ülkemizin ilk tescilli arpa çeşidi olan Beşparmak arpanın tohumunu çoğaltmak ve geniş oranda üreticilerle buluşturmak amacıyla Türkmenköy, Güzelyurt Araştırma İstasyonları ile Çömlekçi, Ercan Devlet Üretme Çiftliklerinde üretim amaçlı ekim çalışmalarına başlandı. Aynı zamanda, yeni çeşitler kazandırmak amacı ile deneme parsellerinin de ekimi yapıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkmenköy Araştırma İstasyonu’nda yeni üretim sezonu için başlayan fidan üretim hazırlıklarını inceledi. Bakan Çavuşoğlu, istasyondaki yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler aldı; gözlemlerde bulundu.  Bakan Çavuşoğlu’na Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Cem Karaca, Tarım Dairesi Müdürü Reşat Değirmencioğlu ve Bakanlık Özel Kalemi Kemal Şöföroğlu eşlik etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile TC Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2009 yılında imzalanan protokol kapsamında “KKTC Koşullarına Uygun Arpa Genotiplerinin Geliştirilmesi, Yetiştiriciliği Ve Kademeli Tohumluk Üretimi Sisteminin Oluşturulması” projesi için çalışmalar 2014 yılında başlanmıştı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU : “SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM”

Bakan Nazım Çavuşoğlu, ülkemizin ilk tescilli arpa çeşidi olan Beşparmak arpanın tohumunu çoğaltılmasıyla sürdürülebilir üretimde önemli bir adım atılacağını belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, arpanın ülkede en fazla yetiştirilen ürün olduğuna işaret ederek,  ülkemiz şartlarına uygun Beşparmak arpadan, diğer arpa çeşitlerine göre yüzde 30 oranında daha çok verim alınabileceğini kaydetti.

Enstitünün çalışmalarının övünç kaynağı olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu,  tarım sektörüne, ekonomiye ve üreticiye destek olmak için pek çok alanda projelerin sürdüğünü dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, Covid 19 salgınıyla birlikte dünyada tarım sektörünün öneminin bir kez daha öne çıktığını anımsatarak, ülkede sürdürülebilir bir üretim için Tarımsal Araştırma Enstitüsü gibi kurumlara önemli görevler düştüğünü aktardı.

BEŞPARMAK ARPA NİSAN AYINDA TESCİLLENDİ

Ülkemiz adına Enstitünün geliştirdiği ve ilk arpa olma özeliğini taşıyan Beşparmak arpa, geçtiğimiz Nisan ayında tescillenmişti. Ayrıca, geçtiğimiz yıl kısıtlı olarak bulunan bu yeni çeşidi çoğaltmak ve üreticilere ulaştırmak amacı ile Tarımsal Araştırma İstasyonlarına yaklaşık 30 dönümlük alana sözkonusu arpa çeşidinin ekim yapılmıştı. Bunlardan elde edilen tohumlar, bu yıl ekilip çoğaltılmak üzere selekte edilip ilaçlanmış ve ambalajlanmıştı.

BU YIL 500 DÖNÜM BEŞPARMAK ARPA ÇEŞİDİ EKİLMESİ HEDEFLENİYOR

Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün amacı, ülkemizdeki çiftçilere kaliteli, yüksek verimli, hastalıklara ve zararlılara dayanıklı, kendi çeşidimiz diyebileceğimiz çeşitleri çoğaltarak geliştirmek ve bu çeşitleri Devlet Üretme Çiftliklerinde Tarım Dairesi’nin kontrolünde tohumluk vasıflarına uygun bir şekilde üretip, yılın kurak gitmesi durumunda sulama imkanı yaratarak, tohumluk ihtiyacının karşılanmasıdır.

Enstitüde, planlı bir şeklide devam eden çalışmalarının sonuna yaklaşılmış bulunulmaktadır. Bu yılın kurak geçme ihtimalini göz önüne alınarak, yaklaşık 500 dönüm Beşparmak arpa çeşidinin tamamının sulanabilir koşullarda ekiminin yapılması hedefleniyor.

BEŞPARMAK ARPA ÇEŞİDİNİN ÖZELLİKLERİ

Beşparmak Arpa çeşidinin Teknik Özellikleri şunlardan oluşuyor:

“2021 yılında Beşparmak isimli altı sıralı-yemlik bir arpa çeşidimiz de yapılan ıslah çalışmaları ile ülkemiz adına yerli ve milli olarak tescillenmiş olup hastalıklara dayanıklı, verimli ve yüksek kaliteli bir çeşittir. 6 sıralı, kılçıklı, orta uzun başaklı, beyaz taneli, geniş uzun yapraklı ve kısa orta boylu bir çeşittir. Ayrıca yazlık, yatmaya dayanıklı, kardeşlenme kapasitesi yüksek, suya ve azota tepkisi iyi, kolay harmanlanabilen, yüksek verimli ve geniş adaptasyon kabiliyetine sahip bir çeşittir.”

Print
Posted: Kas 11, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«Aralık 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789