BAKAN ÇAVUŞOĞLU, DÜNYA GIDA GÜVENLİĞİ GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, DÜNYA GIDA GÜVENLİĞİ GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

7 Haziran, BM Genel Kurulu tarafından 2018 yılında alınan kararla, 2019’dan itibaren her yıl Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanıyor. Dünya Gıda Güvenliği Günü’nde gıda kaynaklı risklerin önlenmesine, tespit edilmesine ve yönetilmesine yardımcı olmak, gıda güvenliğine, insan sağlığına, ekonomik refaha, tarıma, pazara erişime, turizme ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmak için dikkat çekmek amaçlanıyor.

Bu yıl kutlanan Dünya Gıda Güvenliği Günü’nde, “Sağlıklı bir yarın için şimdi güvenli gıda” adlı temayla, güvenli gıda üretimi ve tüketiminin insanlar, gezegenimiz ve ekonomi için acil ve uzun vadeli faydaları olduğunu vurgulanıyor. İnsan, hayvan, bitki sağlığı ile çevre ve ekonomi arasındaki bağları tanımanın, geleceğin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olacağı görüşü ortaya konuyor.

Covid 19 salgını bizlere sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşımın ve bunun yanında sürdürülebilir tarımın ve gıda üretiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır.  Üretimde pandemi dolayısıyla yaşanan sıkıntılara rağmen, güvenli üretimden taviz verilmemiştir.

Halkımızın güvenli gıdaya erişimi için Bakanlığımız tarafından etkin çalışmalar yapılmaktadır. Tarladan sofraya kadar uzanan süreçte, gerek denetimlerle gerekse çiftçilerimize, hayvan üreticilerimize verilen eğitimlerle gıda güvenliğinin sağlanması için büyük çabalar ortaya konmaktadır.

Vatandaşlarımızın güvenli ve sağlıklı gıdaya erişimi bizim önceliğimizdir. Tarım Dairesi tarafından yapılan gıda analizlerinde sebze ve meyvedeki ilaç kalıntıları tespit edilmekte, bunların tüketiciye ulaşması önlenmektedir. Gıda analiz sonuçları ise her hafta kamuoyuyla paylaşılmaktadır.

Ülkemizde hayvan üreticilerine, hayvan sağlığı ve refahını korumak için uzmanlar tarafından bölgelerde eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerle hayvan üreticilerinin hayvan sağlığı konusunda bilinçlenmesi, modern hayvancılık tekniklerini uygulanması hedeflenmektedir. Sağlıklı et  ve süt tüketimi noktasında, gıda güvenliğini öne çıkaran uygulamalarla ilgili denetimlerimiz de devam etmektedir.

Gıda güvenliği konusunda gıdayı üreten, işleyen, taşıyan, depolayan, satan ve tüketen herkesin ortak sorumluluğu bulunmaktadır. Ortak sorumluluk bilincinin tüm ülkeye yayılmasıyla sağlıklı bir yarını güvence altına alabiliriz.

Bakanlık olarak üzerimize düşen görevi yerine getirerek hareket etmeye ve halkımızın sağlıklı ve güvenli gıdaya erişimi için ciddi, kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz.

Nazım Çavuşoğlu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı
 

Print
Posted: Haz 7, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«Haziran 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
31
171498

ORFOZ VE LAGOS BALIĞI AV YASAKLARI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Amatör (Sportif) Su Ürünleri Avcılığı Tüzüğü kapsamında, 1 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında Orfoz ve Lagosun amatör izine sahip tekneler ve amatör balıkçılar tarafından avlanması yasaktır.

Devamı
1
171657

CYPFRUVEX HASAT SONU TÖRENİ DÜZENLENDİ

Cypfruvex Hasat Sonu Töreni, Cypfruvex Kalkanlı tesislerinde düzenlendi. Cypfruvex’in bu yıl 115 bin ton civarında ürün hasat ederek, 60 Milyon TL civarında ciro yaptığı paylaşıldı.

Devamı
2
171762

HAYVAN ÜRETİCİLERİNİN TALEPLERİ VE KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

  1. Hayvancıların SÜTEK'ten günü geçmiş alacağı olan %55'lik kısmın ödenmesi talebi
Devamı
3
171860

HAYVAN ÜRETİCİLERİNE 7 MADDELİK ÖNERİ PAKETİ SUNULDU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği tarafından dün sunulan taleplerin hükümet tarafından değerlendirildiğini ve hükümetin, hayvan üreticilerine karşı herhangi bir olumsuz tavrı olmadığını söyledi.

Devamı
456
7
172125

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, DÜNYA GIDA GÜVENLİĞİ GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

7 Haziran, BM Genel Kurulu tarafından 2018 yılında alınan kararla, 2019’dan itibaren her yıl Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanıyor.

Devamı
89
172325

VETERİNER DAİRESİ VE KIBRIS TÜRK HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ ARASINDA MUTABAKAT ANLAŞMASI İMZALANDI

 KKTC Avrupa Koordinasyon Merkezi ve Avrupa Birliği Komisyon uzmanlarının katkılarıyla Veteriner Dairesi Müdürlüğünün koordinesinde Haziran-Aralık 2021 döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sathında tüm küçükbaş ve büyükbaş hayvanları kapsayan “Hayvan Hastalıkları Eradikasyon Projesi III” kapsamında 08 Haziran 2021 tarihinde Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliğiyle Veteriner Dairesi Müdürlüğü arasında Mutabakat Anlaşma imzalandı.

Devamı
10
172424

KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ HAYVAN BİLDİRİMİ İÇİN SON TARİH 30 HAZİRAN

Koyun ve Keçi Cinsi Hayvanların Tanımlanması ve Kaydı Tüzüğü ile Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması ve Kaydı Tüzüğü uyarınca, küçükbaş hayvan üreticilerinin her yılın Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere yılda iki kez ve büyükbaş hayvan üreticilerinin Veteriner Dairesi’nin belirlediği tarihlerde, daireye kayıtlı hayvan bilgilerini güncellemesi gerekmektedir.

Devamı
111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011