SÜT FİYATLARINDA YENİ SİSTEM İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

SÜT FİYATLARINDA YENİ SİSTEM İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, süt fiyatlarıyla ilgili uygulanmakta olan sistemin yeniden gözden geçirilmesi için çalışma konusunda mutabık kaldıklarını duyurdu. Bu çerçevede Pazartesi günü, Bakanlık ve Birlik yetkililerinden oluşan komitelerde çalışmalar başlayacak.  Komitelerin yürütecekleri çalışmalar sonucunda uzlaşıya varılması durumunda, yeni sistem kurulmuş olacak.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Mustafa Naimoğulları bugün Bakanlıkta yapılan toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

ÇAVUŞOĞLU : “SORUNU ÇÖZMEK İÇİN DİYALOGTAN KAÇMADIK”

Bakan Çavuşoğlu, Birliğin 5 gün boyunca devam eden eylemi süresinde her ihtiyaç duyulduğunda sorunu çözebilmek amacıyla karşılıklı diyalog kurduklarını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, dün 7 maddelik bir çalışma yapıldığını, 6 maddede uzlaşı sağlandığını, ancak 7’inci madde olan süt fiyat paritesi noktasında görüş ayrılığı bulunduğunu anımsattı. Birliğin yapmış olduğu değerlendirmede sonucunda eylemlerine devam etme yönünde bir tercihte bulunduklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bugün itibarıyla tekrardan bu eylemin sonlanabilmesi ve üreticilerimizin işlerinin başlarına dönebilmeleri ve eylem nedeniyle trafikte yaşanan sıkıntıların ortadan kalkabilmesi adına iki taraf da pozitif bir yaklaşım ortaya koymaktadır” dedi

Bakan Çavuşoğlu, bugün sorunu çözmekle, hayvancılık sektörünün geleceği ile ilgili sorunların çözülmüş olmayacağı noktasında ortak anlayış bulunduğuna işaret ederek,  “Süt, yem fiyatlarındaki sorunu  çözmek yerine, sektörün tüm sorunlarını masaya yatırıp gelecekle ilgili sürdürülebilir bir sektör yaratmak adına bir formül üretmemiz gerektiği noktasında mutabık kaldık. Buna bağlı olarak dün yaptığımız çalışmaya bir madde daha ekleyerek, süt fiyatları belirlenirken aile işletmeleri de baz alınarak süt yem paritesi formülize edilip kalıcı hale getirilecektir” konusunda da uzlaştık” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Pazartesi gününden itibaren gerek Hayvancılar Birliği gerekse Bakanlık tarafından kurulan komitelerin kesintisiz olarak çalışmalarını yürüteceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Böylece hayvancılarımızın dönem dönem eylem yapmak zorunda kaldığı ve tartıştığı birçok konunun, yeni bir teşvik, destek ve fiyatlandırma sistemi ortaya konarak, bunlar formülize edilerek geleceğe taşınması amaçlanmıştır. Dolayısıyla bu kadar zamandır sadece fiyatlandırma konusunda yapılan tartışmalar devre dışı kalacak ve sadece sürdürülebilir bir sistemi konuşmuş olacağız. Temennim gelecek hafta Pazartesi gününden itibaren başlayacak olan bu sistem çalışmasının çok hızlı bir şekilde sonuçlanması ve bu sonucun da üretimin daha sağlıklı yapılabilir hale getirmesi tüketiciyi de koruyor bir şekilde olması ve bu denge içerisinde sürecin sağlıklı bir zemine oturmasıdır”

Bakan Çavuşoğlu, beş gündür devam eden eylemden dolayı polislerin de çok yorulduğunu ifade ederek, teşekkür etti.

NAİMOĞLU: “ BAZI NOKTALAR AÇIK DEĞİL”

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği  Başkanı Mustafa Naimoğulları,  dün yapılan 7 maddelik açıklamalarından hayvan üreticilerinin tatmin olduğu konular bulunduğunu ancak bazı noktaların açık olmadığını kaydetti. Naimoğulları, küçükbaş hayvancıya destek verileceği konusunda,  yem desteğinin net olmadığını belirtti. Naimoğulları, bir ay daha arpanın fiyatının aynı kalacağı bir ay sonra özellikle Türkiye’ ve  dünya borsalarına bakılarak hayvancıyı mağdur etmeyecek şekilde yenileneceğinin ifade edildiğini aktararak, “Borsa konusundaki tüm yük bize bırakıldı. Biz bu yükü almaktan çekinmiyoruz” dedi. Keçi sütünün garanti altına alınması konusunda biraz daha iyimser davranış içerisine girildiğini dile getiren Naimoğulları, standartların gözden geçirilmesi ve standartların tekrardan niteliğe bağlı olarak korunması amacıyla  çalışma yapılacağının ortaya konduğunu ifade etti.

Naimoğulları parite konusunda anlaşamadıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Dün dolar 8.30, bugün.8.70 yarın ne olacağı belli değil. Dün yem fiyatı 140TL idi, bugün 160-170TL, yarın ne olacağı belli değil. Bu noktada anlaşmak ve bu konuyu anlaşarak çözmek çok da net değildi. Biz, bugün kısa bir süre çalışma yaparak mağduriyetleri ortadan kaldırmak için çözüm yoluna gidiyoruz. Bizim araçlı eylemimiz sonlanacaktır ama eylemimiz her zaman gündemde olacaktır. “

 

ÇAVUŞOĞLU “BİZ YÜK BIRAKMADIK”

Bakan Çavuşoğlu yeniden söz alarak, Naimoğulları’nın  protokolde yazılan 4’üncü maddede süt borsasında satılan sütün yükünün kendi üstlerine bırakıldığını ifade ettiğini oysa böyle bir yükün bırakılmadığını, hayvancıların  bu yükü almak istediklerini kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, Naimoğulları’nın söz ettiği sorumluluğun satılamayan sütün pazarlanması konusunda olduğunu vurgulayarak, “Biz, o anlayışı gösterdik. O sorumluluğu almayız derslerse, biz sorumluluktan kaçmayız” dedi.

ÖNERİLER

  1. Süt bedelleri konusunda % 55 liste geriliği gelecek hafta içinde ödenecek.
  2. Arpa fiyatı 30 Haziran 2021 tarihine kadar sabit kalacak.
  3. Bu süre içerisinde üretim sınırlaması (kotalar) da dahil sektörün tüm sorunları ele alınacaktır.
  4. Borsaya konan süt 2.65 taban fiyatından satılacak. Borsada satılamayan süt dökülmemek koşulu ile Hayvancılar Birliği sorumluluğunda pazarlanacak.
  5. Keçi sütü standartlara uygun olması kaydı ile alım garantisi vardır.
  6. Küçükbaş Hayvancılığa arpa hibesi yapılacaktır. Yöntemi ile ilgili Hayvancılar Birliği’nin görüşü alınacaktır.
  7. Süt fiyatları çalışılırken süt yem paritesinin 1.35 seviyelerine getirilmesi hedeflenecektir.
  8. Süt fiyatları belirlenirken aile işletmeleri baz alınarak  süt yem paritesi formülize edilip kalıcı hale getirilecektir.
Print
Posted: Haz 4, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«Haziran 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
31
171498

ORFOZ VE LAGOS BALIĞI AV YASAKLARI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Amatör (Sportif) Su Ürünleri Avcılığı Tüzüğü kapsamında, 1 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında Orfoz ve Lagosun amatör izine sahip tekneler ve amatör balıkçılar tarafından avlanması yasaktır.

Devamı
1
171657

CYPFRUVEX HASAT SONU TÖRENİ DÜZENLENDİ

Cypfruvex Hasat Sonu Töreni, Cypfruvex Kalkanlı tesislerinde düzenlendi. Cypfruvex’in bu yıl 115 bin ton civarında ürün hasat ederek, 60 Milyon TL civarında ciro yaptığı paylaşıldı.

Devamı
2
171762

HAYVAN ÜRETİCİLERİNİN TALEPLERİ VE KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

  1. Hayvancıların SÜTEK'ten günü geçmiş alacağı olan %55'lik kısmın ödenmesi talebi
Devamı
3
171860

HAYVAN ÜRETİCİLERİNE 7 MADDELİK ÖNERİ PAKETİ SUNULDU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği tarafından dün sunulan taleplerin hükümet tarafından değerlendirildiğini ve hükümetin, hayvan üreticilerine karşı herhangi bir olumsuz tavrı olmadığını söyledi.

Devamı
456
7
172125

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, DÜNYA GIDA GÜVENLİĞİ GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

7 Haziran, BM Genel Kurulu tarafından 2018 yılında alınan kararla, 2019’dan itibaren her yıl Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanıyor.

Devamı
89
172325

VETERİNER DAİRESİ VE KIBRIS TÜRK HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ ARASINDA MUTABAKAT ANLAŞMASI İMZALANDI

 KKTC Avrupa Koordinasyon Merkezi ve Avrupa Birliği Komisyon uzmanlarının katkılarıyla Veteriner Dairesi Müdürlüğünün koordinesinde Haziran-Aralık 2021 döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sathında tüm küçükbaş ve büyükbaş hayvanları kapsayan “Hayvan Hastalıkları Eradikasyon Projesi III” kapsamında 08 Haziran 2021 tarihinde Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliğiyle Veteriner Dairesi Müdürlüğü arasında Mutabakat Anlaşma imzalandı.

Devamı
10
172424

KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ HAYVAN BİLDİRİMİ İÇİN SON TARİH 30 HAZİRAN

Koyun ve Keçi Cinsi Hayvanların Tanımlanması ve Kaydı Tüzüğü ile Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması ve Kaydı Tüzüğü uyarınca, küçükbaş hayvan üreticilerinin her yılın Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere yılda iki kez ve büyükbaş hayvan üreticilerinin Veteriner Dairesi’nin belirlediği tarihlerde, daireye kayıtlı hayvan bilgilerini güncellemesi gerekmektedir.

Devamı
111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011