TÜRKİYE’DEN HİBE EDİLEN YANGIN GÖZETLEME KAMERALARI İLE MOBİL GÜNEŞ PANELLERİ TESLİM EDİLDİ

TÜRKİYE’DEN HİBE EDİLEN YANGIN GÖZETLEME KAMERALARI İLE MOBİL GÜNEŞ PANELLERİ TESLİM EDİLDİ

Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından KKTC Orman Dairesi’ne hibe edilen 4 adet mobil yangın gözetleme kamerası ve 2 adet mobil güneş paneli, TC Büyükelçisi Ali Murat Başçeri tarafından Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na teslim edildi.

Orman Dairesi’nde düzenlenen törenle teslim edilen teçhizatla ilgili bilgi veren Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, orman yangınlarına karşı kullanılmak üzere hibe edilen kamera ve panellerin yarın kurulacağını kaydetti.

Mobil yangın gözetleme kameralarının 3 km içerisindeki piknik ateşini bile algılayabildiğini aktaran Karzaoğlu, algılanan ateşin internet üzerinden ilgili yerlere uyarı olarak ulaşacağını bildirdi.

ÇAVUŞOĞLU: “TÜRKİYE’DE NE VARSA KKTC’DE DE OLMASI İÇİN YAPILAN GAYRETİ SELAMLIYORUZ”

Törende konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “Türkiye’de ne varsa KKTC’de de olsun” mantığı ile oluşturulan protokolün gereği olarak Türkiye’den Kıbrıs’a yardımlar yapıldığını belirtti.

Güneş panelleri ve kameraların yangınlara erken müdahaleye vesile olacağını anlatan Çavuşoğlu, “Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı, yanan ormanlarımızın yeniden ağaçlandırılabilmesi için her yıl fidan yardımı da yapmaktadır” dedi.

Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, Türkiye’de kullanılan insansız hava araçlarının (İHA) KKTC ormanlarını da gözetlemesi yönünde Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile mutabakata vardıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim asıl selamladığımız tavır, Türkiye’de ne varsa KKTC’de de olması için yapılan gayrettir. Türkiye, insanımıza aşıyı, ormanımıza fidanı, ormancımıza da teknik teçhizatı verirken fedakârlıklarda bulunuyor. Örneğin bugün hayvancımızın sıkıntısını Türkiye TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) ile, ormancımızın sıkıntısını Türkiye Tarım Bakanlığı ile çözüyoruz.”

Çavuşoğlu, TC yetkilerine teşekkür ederek sözlerine son verdi.

 

BAŞÇERİ: “KKTC İLE PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

TC Büyükelçisi Ali Murat Başçeri konuşmasına, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Cumhurbaşkanı Yardımcımızın riyasetinde KKTC’deki kardeşlerimizin ve burada yaşayan Türklerin sorunlarına cevap verebilmek için hayatın her alanında, aşısından fidanlarına kadar, Türkiye’dekini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yansıtabilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” sözleri ile başladı.

İnsansız hava araçlarının orman yangınlarının takibi konusunda yapacağı çalışmaların, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları dahilinde de olacağını yineleyen ve bu yıl Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait bir yangın helikopterinin adada konuşlandırılacağını duyuran Başçeri, hedeflerinin hiçbir orman yangınının meydana gelmemesi olduğunu vurguladı.

Kamera ve panellerin huzurlu bir yaza vesile olmasını dileyen Başçeri, Türkiye’nin imkanları dahilinde, KKTC ile paylaşmaya devam edeceğini belirtti.

 

(TAK Haber: Filiz Seyis  Fotoğraf: Erol Uysal)

Print
Posted: Nis 21, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«Temmuz 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2829301
176180

BALIKÇILIK İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINA YENİERENKÖY İLE DEVAM EDİLDİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Hayvancılık Dairesi tarafından  balıkçılara yönelik  eğitim programları çerçevesinde Yenierenköy’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Devamı
234
56
176543

ÇİĞ SÜT FİYATLARI

 

SÜTEK Yönetim Kurulu 29 Haziran 2021 tarihinde yapmış olduğu toplantıda, 01/07/2021 tarihinden itibaren çiğ süt fiyatlarının aşağıdaki şekilde uygulanmasına karar vermiştir.

Devamı
7
176613

YEDİDALGA’DA BALIKÇILIK KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENİYOR

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Dairesi tarafından balıkçılara yönelik  eğitim programları çerçevesinde Yedidalga’da bilgilendirme toplantısı düzenlenecek.

Devamı
891011
1213
177123

MAĞUSA’DA BALIKÇILIK İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Dairesi tarafından, balıkçılara yönelik eğitim programları çerçevesinde Mağusa’da bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Devamı
1415
177291

İSKELE’DE BALIKÇILIK KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına bağlı Hayvancılık Dairesi tarafından, balıkçılara yönelik eğitim programları çerçevesinde İskele’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Devamı
161718
177547

BAKAN NAZIM ÇAVUŞOĞLU KURBAN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

Değerli halkımız,

Bayramlar, mutlulukların paylaşıldığı, muhabbetin, yardımlaşma ve dayanışmanın önem kazandığı zamanlardır.

Devamı
19
177597

BAKAN NAZIM ÇAVUŞOĞLU 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı’nın 47’inci yıldönümünü kutluyoruz. Kıbrıs Türk halkının onurlu varoluş mücadelesinde bir dönüm noktasını  teşkil eden Barış harekâtı,  Kıbrıs Türk halkına haklı, meşru ve bağımsız devlet aşamasına gelmesinin yolunu açmıştır.

Devamı
202122232425
2627282930311
2345678