BAKAN ÇAVUŞOĞLU, BAKAN PAKDEMİRLİ İLE ANKARA’DA GÖRÜŞTÜ

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, BAKAN PAKDEMİRLİ İLE ANKARA’DA GÖRÜŞTÜ

BAKANLIKLAR ARASINDAKİ İŞBİRLİKLERİ GELİŞTİRİLECEK

Ankara’da resmi temaslarda bulunan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, TC Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile görüştü. Görüşmede Bakanlık Müsteşarı Emirali Deveci, Bakanlık Müdürü Bünyamin Merhametsiz, KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü ve KKTC Ankara Büyükelçiliği 3. Sekreter Ebru Köprülü hazır bulundu.

Toplantıda,  Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda yürütülen faaliyetler, iki bakanlık arasındaki işbirlikleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. İki bakanlık arasında yürütülen çalışmalarda, karşılıklı desteklerle varolan işbirliğinin geliştirilerek, ileriye taşınması konusunda anlayış birliğine varıldı.

Bu çerçevede, pandemi koşullarına rağmen tarım sulama suyu, içme ve kullanma suyu konusunda devam etmekte olan çalışmaların,  hızlı bir şekilde yürütülmesi yönünde karar üretildi.

TÜK’ÜN BORCUNUN SİLİNMESİ KARARA BAĞLANDI

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve TÜK’ün güçlendirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

TÜK’ün güçlendirilmesi ve kendine yüklenen misyonu gereği faaliyetlerini daha sağlıklı yürütülebilmesi adına 2008 yılında yapılan bir alımdan kaynaklanan 12 milyon dolarlık borcun TMO tarafından üstlenilmesi ve ilgili borcun TÜK’ün hesaplarından silinmesi karara bağlandı.

Yine TÜK’le ilgili Haziran 2022 tarihine kadar, başta arpa olmak üzere Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çalıştığı ürün gruplarında alımın yapılabilmesi ve bu alımların Türkiye Cumhuriyeti iç piyasasında yapıldığı koşullarda yapılması için mutabakata varıldı.

Bunun yanında, TÜK’ün çağdaş bir yasaya kavuşması konusunda işbirliği çerçevesinde yasal çalışmalarının yapılması da kararlaştırıldı.

1 MAYIS’TAN İTİBAREN KKTC’DE YANGIN HELİKOPTERİ KONUŞLANDIRILACAK, YANGINLARLA MÜCADELEDE İHA’LAR KULLANILACAK

Orman Dairesi ile varolan işbirliğinin geliştirilmesi çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nde yangınlarla mücadelede kullanılan İnsansız Hava Araçlarının (İHA), KKTC sınırları içerisinde kullanılması kararlaştırıldı. İHA’ların kullanılmasıyla orman yangınlarının çok erken tespitinin sağlanması hedefleniyor.

1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, ormanların etkin korunması için yangın helikopterinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konuşlandırılması da karara bağlandı.

GIDA GÜVENLİĞİNDE İŞBİRLİĞİ

TC Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gıda güvenliği açısından bilgi birikiminin, altyapısının ve laboratuvarlarının ülkemiz için kullanılması ve KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı ilgili dairelerinin bu konularda kendilerini geliştirebilmeleri için işbirliğine gidilmesi yönünde karar üretildi.

Bu doğrultuda, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı laboratuvarlarının altyapısının geliştirilmesi konusunda hibe çalışması başlatılması ve laboratuvarların altyapısı yeterli seviyeye gelinceye kadar,  TC Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvarlarının ücretsiz olarak KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı daireler tarafından kullanılması kararı verildi.

Ayrıca, su yönetimi ve su master planı ile ilgili komitelerin kurulması konularında da karar üretildi.

Print
Posted: Nis 7, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«Haziran 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
31
171498

ORFOZ VE LAGOS BALIĞI AV YASAKLARI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Amatör (Sportif) Su Ürünleri Avcılığı Tüzüğü kapsamında, 1 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında Orfoz ve Lagosun amatör izine sahip tekneler ve amatör balıkçılar tarafından avlanması yasaktır.

Devamı
1
171657

CYPFRUVEX HASAT SONU TÖRENİ DÜZENLENDİ

Cypfruvex Hasat Sonu Töreni, Cypfruvex Kalkanlı tesislerinde düzenlendi. Cypfruvex’in bu yıl 115 bin ton civarında ürün hasat ederek, 60 Milyon TL civarında ciro yaptığı paylaşıldı.

Devamı
2
171762

HAYVAN ÜRETİCİLERİNİN TALEPLERİ VE KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

  1. Hayvancıların SÜTEK'ten günü geçmiş alacağı olan %55'lik kısmın ödenmesi talebi
Devamı
3
171860

HAYVAN ÜRETİCİLERİNE 7 MADDELİK ÖNERİ PAKETİ SUNULDU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği tarafından dün sunulan taleplerin hükümet tarafından değerlendirildiğini ve hükümetin, hayvan üreticilerine karşı herhangi bir olumsuz tavrı olmadığını söyledi.

Devamı
456
7
172125

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, DÜNYA GIDA GÜVENLİĞİ GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

7 Haziran, BM Genel Kurulu tarafından 2018 yılında alınan kararla, 2019’dan itibaren her yıl Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanıyor.

Devamı
89
172325

VETERİNER DAİRESİ VE KIBRIS TÜRK HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ ARASINDA MUTABAKAT ANLAŞMASI İMZALANDI

 KKTC Avrupa Koordinasyon Merkezi ve Avrupa Birliği Komisyon uzmanlarının katkılarıyla Veteriner Dairesi Müdürlüğünün koordinesinde Haziran-Aralık 2021 döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sathında tüm küçükbaş ve büyükbaş hayvanları kapsayan “Hayvan Hastalıkları Eradikasyon Projesi III” kapsamında 08 Haziran 2021 tarihinde Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliğiyle Veteriner Dairesi Müdürlüğü arasında Mutabakat Anlaşma imzalandı.

Devamı
10
172424

KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ HAYVAN BİLDİRİMİ İÇİN SON TARİH 30 HAZİRAN

Koyun ve Keçi Cinsi Hayvanların Tanımlanması ve Kaydı Tüzüğü ile Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması ve Kaydı Tüzüğü uyarınca, küçükbaş hayvan üreticilerinin her yılın Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere yılda iki kez ve büyükbaş hayvan üreticilerinin Veteriner Dairesi’nin belirlediği tarihlerde, daireye kayıtlı hayvan bilgilerini güncellemesi gerekmektedir.

Devamı
111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011