BAKAN ÇAVUŞOĞLU: KAYNAK YETERSİZLİĞİ NEDENİYLE GÖLETLERİN BAKIMI YAPILAMIYOR

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: KAYNAK YETERSİZLİĞİ NEDENİYLE GÖLETLERİN BAKIMI YAPILAMIYOR

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, BRT’de katıldığı “Manşet +” programında su politikası ve göletlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, su yönetimi konusunda bazı sıkıntılar olmakla birlikte, su miktarı açısından da ülkenin çok şanslı bir ülke olmadığını söyledi.

Yeraltı sularının yıllarca hor kullanıldığına işaret eden Bakan Çavuşoğlu, 18 gölet olmasına rağmen su yönetimi olmadığı için su depolamada zafiyet yaşandığını kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, kaynak yetersizliği nedeniyle göletlerin bakımının yapılamadığını söyledi.

Çavuşoğlu, “75 milyon metreküp su Türkiye’den çok pahalı bir yatırımla ülkemize gelirken ve arıza yapma ihtimalleri de ortadayken ülkemizde yağmurlardan akıp giden sular bu miktardan daha çoktur. O yüzden, Türkiye’den su geldi diye buradaki yatırımları durdurmamız veya gölet yönetimlerine göz kapamamız doğru bir durum değildir. Ancak şu anda kaynak sıkıntısından dolayı, göletlerin bakımını yapamamaktayız.  Gelecek hafta yurt dışına yapacağım ziyaretten sonra, suyun geleceğiyle ilgili sizlere daha net bilgiler vereceğim” dedi.

“SU YÖNETİMİ KONUSUNDA MASTER PLANA İHTİYAÇ VAR”

Su yönetimi konusunda bir master plana ihtiyaç duyulduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, dünyadaki iyi su yönetimi uygulayan ülkelerin standartlarına ulaşma hedefini dile getirdi.

Ülkede şu anda yürürlükte olan su protokolü gereği geçiş döneminde olunduğuna dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, geçiş döneminin tamamlanmasıyla birlikte merkezi ihaleye çıkılması gerektiğini hatırlattı.

Çavuşoğlu, “Bu ihaleyle birlikte,  ülkedeki su yönetiminin tamamen özel sektör aracılığıyla yapılması gerekiyor. Bunun içerisinde yağmur suları, yeraltı suları, atık sular, drenajlar tüm suların ihale edilerek, yatırımlarının yapılarak su yönetiminin oluşturulması bir hedeftir. Uluslararası imzaladığımız su protokolünün nihai hedefi budur” dedi.

       

       

Print
Posted: Mar 22, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«Haziran 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
31
171498

ORFOZ VE LAGOS BALIĞI AV YASAKLARI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Amatör (Sportif) Su Ürünleri Avcılığı Tüzüğü kapsamında, 1 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında Orfoz ve Lagosun amatör izine sahip tekneler ve amatör balıkçılar tarafından avlanması yasaktır.

Devamı
1
171657

CYPFRUVEX HASAT SONU TÖRENİ DÜZENLENDİ

Cypfruvex Hasat Sonu Töreni, Cypfruvex Kalkanlı tesislerinde düzenlendi. Cypfruvex’in bu yıl 115 bin ton civarında ürün hasat ederek, 60 Milyon TL civarında ciro yaptığı paylaşıldı.

Devamı
2
171762

HAYVAN ÜRETİCİLERİNİN TALEPLERİ VE KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

  1. Hayvancıların SÜTEK'ten günü geçmiş alacağı olan %55'lik kısmın ödenmesi talebi
Devamı
3
171860

HAYVAN ÜRETİCİLERİNE 7 MADDELİK ÖNERİ PAKETİ SUNULDU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği tarafından dün sunulan taleplerin hükümet tarafından değerlendirildiğini ve hükümetin, hayvan üreticilerine karşı herhangi bir olumsuz tavrı olmadığını söyledi.

Devamı
456
7
172125

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, DÜNYA GIDA GÜVENLİĞİ GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

7 Haziran, BM Genel Kurulu tarafından 2018 yılında alınan kararla, 2019’dan itibaren her yıl Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanıyor.

Devamı
89
172325

VETERİNER DAİRESİ VE KIBRIS TÜRK HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ ARASINDA MUTABAKAT ANLAŞMASI İMZALANDI

 KKTC Avrupa Koordinasyon Merkezi ve Avrupa Birliği Komisyon uzmanlarının katkılarıyla Veteriner Dairesi Müdürlüğünün koordinesinde Haziran-Aralık 2021 döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sathında tüm küçükbaş ve büyükbaş hayvanları kapsayan “Hayvan Hastalıkları Eradikasyon Projesi III” kapsamında 08 Haziran 2021 tarihinde Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliğiyle Veteriner Dairesi Müdürlüğü arasında Mutabakat Anlaşma imzalandı.

Devamı
10
172424

KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ HAYVAN BİLDİRİMİ İÇİN SON TARİH 30 HAZİRAN

Koyun ve Keçi Cinsi Hayvanların Tanımlanması ve Kaydı Tüzüğü ile Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması ve Kaydı Tüzüğü uyarınca, küçükbaş hayvan üreticilerinin her yılın Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere yılda iki kez ve büyükbaş hayvan üreticilerinin Veteriner Dairesi’nin belirlediği tarihlerde, daireye kayıtlı hayvan bilgilerini güncellemesi gerekmektedir.

Devamı
111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011