KORKUTELİ’NDE SU BASAN TARIM ARAZILERİ TAHRİBATTAN KURTARILDI

KORKUTELİ’NDE SU BASAN TARIM ARAZILERİ TAHRİBATTAN  KURTARILDI

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Su işleri Dairesi, Korkuteli - Dörtyol bölgelerinde tarım alanlarında tahribata neden olan sulama kanallarının temizlenmesi sonucunda, Köprü Göleti’nden sızan suların kontrol altına alındığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıllarda Köprü Göleti’nin sulama kanalı ve gövdesine verilen tahribatlardan dolayı sızan sular, bölgedeki tarım arazilerine zarar vermişti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Köprü Göleti’nden sızan suyun tarım arazilerindeki tahribatı önlenmesi amacıyla Su İşleri Dairesi tarafından  başlatılan çalışmayı yerinde inceledi. Çalışmalar neticesinde, Korkuteli Mera alanı ve hayvan barınakları bölgesinde bulunan sulama kanalları temizlenip, göletten sızan suların tarım arazilerine zarar vermesi engellendi.

BAKAN OĞUZ:SU VARLIĞI ÖNEMLİ

Bakan Oğuz, su varlığının ülkemiz için çok önemli olduğunu ve bu suyun dikkatli şekilde kullanılması gerektiğini belirtti. 

Suyun kontrollü bir şekilde toplanması ve kullanılmasının önemini vurgulayan Bakan Oğuz, Köprü Göleti’ne halen bir su akışı olduğunu, bu akış dolayısıyla Korkuteli bölgesindeki ekili tarım arazilerinin zarar görmesi nedeniyle çiftçilerden ve Belediyeden gelen talep sonucunda sözkonusu çalışmanın yapıldığını ifade etti.

Bakan Oğuz, geçtiğimiz yıllar içerisinde birçok dere yataklarının ve kanalların tahribata uğrayıp yok edilmesi sonucunda,  verimli yağışların yaşandığı dönemler dahil olmak üzere, sorunların ortaya çıktığını  söyledi. 

Suyun etkin kullanılması konusu üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini dile getiren Bakan Oğuz, Su İşleri Dairesi’nin Mesarya bölgesinde birçok projesi olduğunu ve çalışmaların devam edeceğinin altını çizdi. 

Bakan Oğuz, geçmişte varolup uzun yıllar bakımı yapılmayan dere yatakları ve kanalların  birçoğunun işlevlerinin bu dönemde geri kazandırılıdığını ifade etti.

Bakan Oğuz, yapılan çalışmadan dolayı yüklenici firmaya, İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü'ye ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Dörtyol, Güvercinlik, Çayönü, Korkuteli ve Köprü köylerini kapsayan bölgeler içerisinde bulunan sulama kanallarını ve tarımsal amaçlı olarak suyu kullanmak isteyen üreticilerin,  Su İşleri Dairesi’ne başvurmaları gerekmektedir.

KÖPRÜ GÖLETİ İLE İLGİLİ PROJELER TASARLANDI

Yapım yılından itibaren atıl durumda olan Köprü Göleti’nin uzun uğraşlar sonucu su tutmaya başlaması ile birlikte, birtakım projeler tasarlanmıştır. Projelerin ilk etabı, bugüne kadar yapılmayan  gölet  temizliği ve gövde yapısının bakım ve onarım çalışması olacaktır.  AB-UNDP destekli projeye Beyarmudu Belediyesi, KUŞKOR , Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı  olarak başvuru yapılmıştır. 

İkinci etap projesi ise Köprü Göleti sulama projesidir. Proje kapsamında sulama yapılacak bölge içerisinde bulunan üretici ile görüşülmüş, yasa gereği sulama birliği kurulması için çalışmalar başlatılmıştır. Aynı zamanda sulanacak bölgeye döşenmesi planlanan boru hatlarının da çalışması başlatılmıştır.

Print
Posted: Nis 25, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«Şubat 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272812345
6789101112