SANO VE SİLAJ YAPACAK ÜRETİCİLERE ÖNEMLE DUYURULUR

SANO VE SİLAJ YAPACAK ÜRETİCİLERE ÖNEMLE DUYURULUR

Ülkemizde kuru tarım yapılan alanların önemli bir kısmı hayvan varlığımızın kaliteli kaba yem ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak hasıllık, yemlik baklagil, sano ve silaj olarak değerlendirilmektedir.

2019-2020 üretim yılının verimli bir yıl olacağı öngörüsü ile birlikte yağışların ara vermesi ve ürünlerin gerekli olgunluğa gelmesi sebebi ile sano/silaj yapımının başlayıp yoğunlaştığı bilinmektedir.

Genel Tarım Sigortası Fonu’nun çalışmalarını yürütebilmesi için her yıl temin edilen KKTC Uydu Fotoğrafı çekimi sano/silaj yapımlarının tamamlanmasına olanak vermek adına henüz gerçekleştirilmemiştir. 

Gerek uydu fotoğrafı üzerinden yapılan gerekse de arazilerde yerinde yapılacak tesbitlerin tamamlanabilmesi, Fon’un çalışmaların aksamaması ve buna bağlı olarak üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması için biçme ve sürme işlemleri yapılmadan Tahıl ve Yemlik Baklagil ekili alanlarda her parselin yan kenarlarında ve/veya orta kısmından takriben 3’er metre (bir biçerdöver ağzı) genişliğinde biçilmemiş ekili alanın emare olarak bırakılması tüzük gereğidir.​

       İpek KIZILDUMAN

Genel Tarım Sigortası Fonu Müdürü

Print
Posted: Nis 7, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: