BAKAN OĞUZ: HERŞEYE RAĞMEN ÜRETMEK ZORUNDAYIZ

BAKAN OĞUZ: HERŞEYE RAĞMEN ÜRETMEK ZORUNDAYIZ

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Güzelyurt Bölgesi’ndeki  narenciye  hasatını  inceleyerek, sektörle ilgili görüş alış verişinde bulundu.

 

 Bakan Oğuz,  en önemli ihraç ürünlerinden olan valensiya  cinsi portakalın hasatı ile ilgili çalışmaları inceledi. Bakan Oğuz, incelemeler sırasında  narenciye paketleme ve sıkma tesislerini, kesim ekiplerini, narenciye sektörünün öncü kuruluşlarını, üretici ve ihracatçı birliklerini ziyaret ederek, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

 

Bakan Oğuz, önceliğin sağlık olduğunu söyleyerek, sektörde yaşanmakta olan tüm zorluklara rağmen, üretimin devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı. Narenciye bahçelerinde devam eden  hasatı gözlemleyerek, böylesine sıkıntılı ve riskli bir dönemde hasatın gerçekleşmesini sağlayan işçilere teşekkür etti. 

 

Bakan Oğuz, önceliğin sağlık olduğunu söyleyerek, sektörde yaşanmakta olan tüm zorluklara rağmen, üretimin devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

 

Bakan Oğuz, Covid-19 salgını nedeniyle içinde bulunulan kriz döneminde, üçüncü ülkelere yapılan ihracatta piyasa daralmasının Valensiya ürününün pazarlamasında sıkıntı yaratmaya başladığını belirterek, bu konuda narenciye ihracat teşviklerinde bir dizi revize yapıldığını kaydetti. Bu bağlamda narenciye ürününü değerlendirebilmek ve sektörün zarar görmesini  önlemek için Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılacak Valensiya ürünün ihracatına yönelik  olarak  düzenleme yapıldığını anımsattı . 

 

Bakan Oğuz, bu zorlu dönemde  gerekli önlem ve hijyen kurallarını sağlayarak, bitkisel ve hayvansal üretimin her aşamasında emek verenler ile görevleri başında bulunan tüm kamu, özel sektör  çalışanlarına ve yetkililerin uyarılarını dikkate alarak evinde kalan  halka teşekkürlerini iletti.

Print
Posted: Nis 4, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«Şubat 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272812345
6789101112