LAPTA BALIKÇI BARINAĞI TALİ MENDİREĞİ GÜÇLENDİRİLİYOR

LAPTA BALIKÇI BARINAĞI TALİ MENDİREĞİ GÜÇLENDİRİLİYOR

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Lapta Balıkçı Barınağı’ndaki tali mendireğin güçlendirilmesi ile ilgili çalışma başlatıldı. Tali mendireğinin güçlendirme çalışmalarının, 15 gün içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Mendireğin güçlendirmesiyle birlikte barınak, tekneler için daha güvenli bir korunak haline gelmiş olacak.  
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, bugün Lapta Balıkçı Barınağı’na gidererek, çalışmaları inceledi. Bakan Oğuz’a, Lapta, Alsancak ve Karşıyaka  Balıkçılar Birliği  Başkanı Ertunç Birinci ve Bakanlık yetkilileri eşlik etti.
BAKAN OĞUZ: BARINAK DAHA GÜVENLİ OLACAK
Bakan Oğuz, mendireğin güçlendirmesi ile ilgili alt yapı çalışmalarının yürütüldüğü bilgisini vererek, çalışmalar tamamlandığında barınağın daha güvenli olacağını söyledi. Balıkçılarının ekmek teknelerini barınağa bıraktıklarını ve bu nedenle barınağın güvenli olmasının büyük önem taşıdığına işaret eden Bakan Oğuz, çalışmaların yaklaşık 15-20 gün önce iş araçlarının taş taşımasıyla başladığını ve mendireğin 15 gün içinde güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti. 

Bakan Oğuz ülkeye emek harcayan herkesi dinlemek zorundasınız” dedi.
Balıkçılık sektörünün bakanlığın sorumluluk alanında olduğuna dikkat çeken Bakan Oğuz, “Biz ada geneli tüm balıkçıları ziyaret ediyoruz. İki ay önce buraya geldiğimizde bölgedeki sorun aktarıldı. Başkan Birinci, yıllardır sorunun çözülmediğini anlatarak, yardım istedi. Biz bakanlığın planlaması içinde olmamasına rağmen, bu durumu ivedi olarak ele aldı. Bakanlık imkanları ile kendi içimizde değerlendirerek söz verdik. Vermiş olduğumuz sözün başlangıcı için yaklaşık 15-20 gün önce bu bölgeye faaliyetlere başladık. Hava şartlarının da elvermesi halinde hedefimiz, en geç 15 gün içerinde burayı bitirip kendilerine teslim etmek” diye konuştu. 

“DEVLETİN İMKANINI İNSANIMIZA YANSITMAK GEREKİYOR”
Bakan Oğuz, devlet imkanlarının ülke insanına mutlaka yansıtılması gerektiğini söyleyerek, “Şu anda yapılan işlemin, geçmiş yıllarda yapılabileceğini görünce, insan daha çok üzülüyor. Bu sorunlar çözülmüş olsaydı, tekne batmayacaktı. Devletin imkanlarını el verdiği ölçüde verimli ve geri dönüşümlü bir şekilde kullanalım. Emeğe ve emekçiye sahip çıkmazsak bu ülke tüketim toplumu olur” dedi.
Bakan Oğuz,  bakanlık uhdesindeki tüm alanlarda birlikler ve kooperatiflerle hareket edilerek, imkanlar ölçüsünde destek vereceklerini dile getirdi. 
Bakan Oğuz, ülke genelinde ziyaretlere ve sorunlarını dinlemeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi. 
BİRİNCİ: BAKAN OĞUZ DIŞINDA KİMSE BİZİ DİNLEMEDİ
Lapta Balıkçı Barınağı Başkanı Ertunç Birinci, yıllardır barınağın sıkıntılarını dile getirerek çare aradıklarını ancak kendilerini dinleyen, sorunlarını çözmeye çalışan bakan veya politikacı bulamadıklarını söyledi. 
“Sayın Bakanımız Dursun Oğuz göreve geldiği günden beri, sadece Lapta değil, ada genelindeki tüm balıkçı barınaklarındaki sıkıntıları çözmeye çalıştı” diyen Birinci, sıkıntılarının mendireğin yıpranması ve bu nedenden dolayı bir teknenin batmış olduğunu ifade etti.
Birinci, bakanlık tarafından balıkçı teknelerinin limanda daha rahat barınması sağlayacak olan mendireğin iyileştirilmesine yönelik çalışmaların başlatıldığını ve kısa sürede bitirileceğini anlatarak, Bakan Oğuz’a göstermiş olduğu ilgiden dolayı ada genelindeki tüm balıkçılar adına teşekkür etti.

Print
Posted: Eki 26, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«Ocak 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345