BAKAN OĞUZ: MUZ TİCARETİNİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ

BAKAN OĞUZ: MUZ TİCARETİNİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, muzun önemli bir tarım ürünü olduğunu ve bu alanda kendilerini geliştirmek istediklerini söyledi. Bakan Oğuz,  Türkiye ile bu alandaki ticareti geliştirebileceklerine inanç belirtti. 

Bakan Oğuz,  Anamur temaslarını tamamlayarak dün akşam ülkeye döndü. Adaya dönüşte Bakan Oğuz, Başbakan Ersin Tatar ile birlikte Anamur temaslarını değerlendirdi.

Kıyı ticareti kapsamında ülkedeki muz üretimini Yeşilırmak bölgesinde geliştirebileceklerini ifade eden Oğuz, Türkiye'den bu kapının açılmasının kendilerine fırsat yaratacağına değindi.

Oğuz, üreticinin toprağına sahip çıkmasının önemli olduğuna vurgu yaparak, tarımsal anlamda verimli olacak anlamlı bir ziyaret yaptıklarını söyledi. 

Bakan Oğuz, Anamur ziyaretinin ülkeye ulaşan su açısından önemine işaret ederek, büyük fedakarlıklarla ülkeye ulaşan projeyle ilgili detaylı bilgi aldıklarını kaydetti

Dursun Oğuz, Kıbrıs gazileri ve Anamur halkının kendilerine büyük önem gösterdiğini de ifade ederek, kendilerini davet eden ve ağırlayan herkese teşekkür etti. 

TATAR: ÇOK VERİMLİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİK

Başbakan Ersin Tatar ise Anamur'da vali, bölge kaymakamı, belediye başkanı ve diğer yetkililer tarafından karşılandıklarını ifade ederek, burada KKTC'ye suyu sağlayan Alaköprü Barajı'nı yerinde incelediklerini, DSİ yetkililerinden bilgi aldıklarını kaydetti. 

Tatar, KKTC'de her çeşmeden akan suyun buradan geldiğine dikkat çekerek, barajın ve suyun kendileri için çok önemli olduğuna vurgu yaptı ve Anamur halkına teşekkür etti. 

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası'nda da karşılıklı ekonomik ve ticari ilişkileri görüştüklerini ifade eden Tatar,  Anamur'dan Kıbrıs'a gemi seferlerini hedeflediklerini ve karşılıklı seferlerin turizmi geliştireceğine inanç belirtti.

Anamur Gıda ve Tarım Fuarı'nın açılışına da katıldıklarını ifade eden Tatar, Anamur temasları sırasında başarıyla tamamlandığını öğrendikleri Barış Pınarı Harekatı'ndan ötürü de Türkiye ve Türk askerini tebrik ettiklerini kaydetti.

Türkiye'nin sınırında ve bölgede güvenliğini başarılı bir operasyonla sağladığını ifade eden Tatar, Türkiye'nin istediğinin teyit edildiğini ve başarılı bir harekat olduğunu vurguladı. 

Tatar, tarım fuarında seracılığın önemi yanında Anamur'da çok başarılı bir şekilde yürütülen muz üretim tesislerini görme fırsatı bulduklarını ifade etti. Tatar, "Özetle çok dolu bir ziyaret oldu, oradaki kardeşlerimiz ve halkla yararlı temaslarda bulunduk. Bir günde verimli çok güzel bir temasta bulunduk" diye konuştu. 

(TAK)

Print
Posted: Eki 24, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: