KURBAN KESİMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

KURBAN KESİMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

İslam Alemi’nin önemli günlerinden biri olan Kurban Bayramı 31/07/2020 Cuma günü kutlanacak. Kurban ibadetinin kamuoyunda hayvan katliamı gibi gösterilmesinin önlenmesi, halkımızın, ibadetini kolay ve rahat yapabilmesinin sağlanması, Kurban Bayramı’nın kurban ruhuna uygun şekilde kutlanması, bayramda insan sağlığını korumak ve hayvanların hayvan refahı ve hijyenik şartlara uygun olarak kesilmesini ve çevre kirliliğinin önlenmesini sağlamak Veteriner Dairesi olarak görevimizdir.

Hasta hayvanlardan elde edilen gıdalarla veya doğrudan temasla geçebilen zoonoz hastalıkların görülme sıklığı, Kurban Bayramlarında artış göstermektedir. Kurban Bayramı ile ilişkili olabilecek bazı zoonoz hastalıklar maalesef ülkemizde de mevcuttur. Hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıkların azaltılması veya önlenmesi için kurbanlık hayvanların asgari teknik ve sağlık şartlarına sahip mezbahalarda veteriner hekim kontrolünde kesilmesi ve tüketiciye sağlıklı bir şekilde sunulması en uygun harekettir.

Kurbanlık hayvan nakledilirken ve kesimi yapılırken, hayvan refah kurallarının gözetilmesi ve hayvana eziyet edilmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Kurban edilecek hayvanların, sağlıklı ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık açısından büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle gebe veya yeni doğum yapmış olan, kurbanlık yaşına gelmemiş olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, kılları karışık ve mat halde olan, ishali olan, zayıf, boynuzları kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olan hayvanlardan kurban olmaz. Kurban edilmesi uygun olan hayvanlardan öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlar tercih edilmelidir.   

Aşağıda verilen listede Kurban Bayramı’nın birinci günü Veteriner Hekimlerin kontrolünde kurban kesimleri yapılacaktır. Halkımızın bilgisine sunar, bayramın sağlık ve esenlik içerisinde geçmesini dileriz.

MEZBAHA

ADRES

ETSAN MEZBAHASI

CİHANGİR

AKET MEZBAHASI

AKDOĞAN

ALSANCAK MEZABAHASI

ALSANCAK

LAPTA MEZBAHASI

LAPTA

GÜZELYURT MEZBAHASI

GÜZELYURT

GAZİMAĞUSA MEZBAHASI

GAZİMAĞUSA

İSKELE MEZBAHASI

İSKELE

GÖNYELİ MEZBAHASI

GÖNYELİ

 

VETERİNER DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

 

Print
Posted: Jul 30, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«August 2020»
MonTueWedThuFriSatSun
2728
142247

Serdarlı’da Babutsalardaki Zararlı İncelendi

Tarım Dairesi Müdürlüğü ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne bağlı bitki koruma uzmanları, bugün Serdarlı Bölgesini ziyaret ederek, Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım ve üreticilerle biraraya geldi.

Read more
293031
143569

BAKAN OĞUZ, 1 AĞUSTOS TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

Kıbrıs’ın fethinin 449’uncu, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 62’inci ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 44’üncü kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.  

 

Read more
12
34
143760

SU KESİNTİSİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

KKTC Su Temin Projesi kapsamında Geçitköy Barajı ve Pompa Tesisleri’nde yapılacak bakım, onarım ve düzenleme (revizyonlar) çalışmaları nedeniyle 05 - 08.08.2020 tarihleri arasında 3 gün boyunca ülke genelinde su kesintisi yapılacaktır.

Read more
5
143861

DEVLET ÜRETME ÇİFTLİKLERİ DAİRESİ- DUYURU

Devlet Üretme Çiftlikleri 32 TL/Kg fiyatından Damızlık oğlak satışlarına başlamıştır.    

 

Read more
6789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456