Tadilatı tamamlanan Kayalar Balıkçı Barınağı hizmete açıldı

Tadilatı tamamlanan Kayalar Balıkçı Barınağı hizmete açıldı

Girne bölgesine bağlı Kayalar Balıkçı Barınağının tamamlanan kapsamlı tadilat sonrası açılışı yapıldı.

Barınağın açılış törenine Başbakan Ersin Tatat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da  katıldı.

Girne bölgesine bağlı olan ve 43 yıldır tamirat yapılmayan Kayalar Balıkçı Barınağı tamir ve tadilatına 14 Eylül 2019’da başlanmıştı. Tadil ve tamir çalışmaları çerçevesinde, açık denize bakmakta olan giriş ağzı yeniden konumlandırılarak, toplamda 190 metre uzunluğunda tali ve ana mendirek, balıkçıların teknelerini karaya alabilmeleri ve küçük tamirlerini yapabilecekleri çekek yeri ve çevre düzenlemesi yapıldı, barınak basen alanı derinleştirildi.

 

Tatar:Tadilatın yapılması kararının ne denli doğru olduğunu bugün gördük

Başbakan Ersin Tatar, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kayalar Balıkçı Barınağının tadilatı önerisinin hükümete geldikleri ilk günlerde sunulduğunu, tadilatın yapılması kararının ne denli doğru olduğunu bugün gördüklerini ifade etti.

Ülkede sıkıntıların baş göstermesinin muhtemel olduğunu ancak her geçen gün taş taş üstüne konmakta olduğunu belirten Tatar, hükümetin pandemi sürecini iyi yönetiğini ancak ekonomik açıdan normalleşeme sürecine devam edilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’den gelenlere uygulanan karantina  süresi hakkında da Tatar, “Bugün hala daha İngiltere’ye 7 gün karantina uygulanmaktadır. Bu da ele alınmalıdır, çünkü Rum tarafı yakın zamanda İngiltere’ye karantinayı kaldırıyor” dedi.

Tatar, emeği geçen her kesime teşekkür etti.

 

Başçeri:Kadersizlik görülebilecek durum ortadan el birliği ile kalkıyor 

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ise Kayalar Barınağının tadilat öncesi kabullenilmiş doğal bir koy, bir barınak olduğunu, tadil edilmiş halinin ise üzerine gidildiğinde düzeltilebileceğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

Başçeri, “Bazı sorunlar, bazı güçlükler olabilir, onların üstüne gidip onları çözüme kavuşturmak gerekir. Kadersizlik görülebilecek durum ortadan el birliği ile kalkıyor” dedi.

 

Oğuz: Barınak ülke ve bölge için bir kazanım

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Kayalar Balıkçılık ve Su Ürünleri Derneği Başkanı İsmet Çakır’a, bir eksikliği yıllarca bıkmadan usanmadan gündeme getirdiği için teşekkür etti.

Barınak çalışmasının devletin halkın yanında olduğunun göstergesi olduğunu ifade eden Oğuz, tadilatın imece usulü yapıldığını, bunun istendiğinde bazı çalışmanın yapılabileceğini gösterdiğini ifade etti.

Kuzey Kıbrıs’ın “denizlerden ekonomik anlamda faydalanmada fakir olduğunu”, bunun üzerinde çalıştıklarını söyleyen Oğuz, barınağın ülke ve bölge için bir kazanım olduğunu da belirtti.

 

Aktuğ:Belediye üzerine düşeni yapacak

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ da barınağın tadilatında emeği geçen tüm kesimlere teşekkür etti ve halk plajındaki eksikliklerin giderilmesi için belediyenin üzerine düşeni yapacağını kaydetti.

 

Çakır, barınak için katkı koyanlara teşekkür etti

Kayalar Balıkçılık ve Su Ürünleri Derneği Başkanı İsmet Çakır açılış töreninde yaptığı konuşmada barınak için katkı koyan Başbakanlık, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne teşekkür etti.

(TAK)

Print
Posted: Jul 27, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«August 2020»
MonTueWedThuFriSatSun
2728
142247

Serdarlı’da Babutsalardaki Zararlı İncelendi

Tarım Dairesi Müdürlüğü ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne bağlı bitki koruma uzmanları, bugün Serdarlı Bölgesini ziyaret ederek, Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım ve üreticilerle biraraya geldi.

Read more
293031
143569

BAKAN OĞUZ, 1 AĞUSTOS TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

Kıbrıs’ın fethinin 449’uncu, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 62’inci ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 44’üncü kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.  

 

Read more
12
34
143760

SU KESİNTİSİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

KKTC Su Temin Projesi kapsamında Geçitköy Barajı ve Pompa Tesisleri’nde yapılacak bakım, onarım ve düzenleme (revizyonlar) çalışmaları nedeniyle 05 - 08.08.2020 tarihleri arasında 3 gün boyunca ülke genelinde su kesintisi yapılacaktır.

Read more
5
143861

DEVLET ÜRETME ÇİFTLİKLERİ DAİRESİ- DUYURU

Devlet Üretme Çiftlikleri 32 TL/Kg fiyatından Damızlık oğlak satışlarına başlamıştır.    

 

Read more
6789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456