BAKAN OĞUZ: TARIMDA PLANLI ÜRETİM ŞART

BAKAN OĞUZ: TARIMDA PLANLI ÜRETİM ŞART

Tarım ve Doğal Kaynaklar Dursun Oğuz, ülkenin geleceği için tarımda bilinçli ve planlı üretim yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Bakan  Oğuz, Kıbrıs Türk Ziraat Mühendisleri Odası’nın 46’ıncı Olağan Genel Kurulu’na katılarak konuşma yaptı.

Bakan Oğuz, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını sürecinde üretimin, tarım ve hayvancılık sektörünün ekonomideki öneminin yeniden hatırlandığını belirtti. Bu sürecin dünyadaki toprakların korunması, verimin artırılması ve planlı üretime dikkati çektiğini ifade eden Bakan Oğuz, “Bu süreçte, ülkemizde de toprağın ne kadar kıymetli ve değerli olduğu, tarım arazilerini korumanın önemi ortaya çıkmış oldu” dedi. 

 

“SİYASİLER GELİP GEÇER; ÖNEMLİ OLAN GELECEĞE HİZMET ETMEK”

Bakan Oğuz, tarım alanında ülkenin geleceğinin ziraat mühendislerinin elinde olduğunu dile getirerek, “Siyasiler gelip geçer; önemli olan bu ülkeye bir şeyler bırakmak, geleceğe hizmet etmek. Yarınlarımız için, çocuklarımız için, bu ülkenin varolabilmesi için planlı üretim şart. Burada en büyük görev sizlere düşüyor. Bu doğrultudaki çalışmalarda bakanlık bünyesinde birçok arkadaşımız da görev alıyor. Bu çalışmalarda kamu- özel diye bir ayrım yoktur.

Hepinizin görüşü çok önemli. Bizlere de siyasi olarak yapılabileceklerle ilgili çalışmaları yürütme görevi düşüyor” diye konuştu.

 

“ÜLKEDEKİ SORUNU BAŞKALARI DEĞİL, HEP BERABER BİZ ÇÖZECEĞİZ”

Tarım Meslek Lisesi’nin Güzelyurt’taki töreninde tarıma eskisi kadar önem verilmediğinin söylendiğini anımsatan Bakan Oğuz, bunun bir sorun olduğunu ve tarımın artık  daha bilinçli yapılması gerektiğini vurguladı. Bakan Oğuz, ülkede rekabet edebilir üretimin önemine değinerek,  teknik bilgilerin ön plana çıktığını ve bununla ilgili ziraat mühendislerinin yol gösterici olacağını aktardı.

Bakan Oğuz, gıda güvenliği konusunda,  Tarım Dairesi’nin Cuma günleri yayınladığı gıda analiz sonuçlarını örnek vererek, tarladan sofraya kadar geçen süreçte taviz vermeden, halk sağlığını düşünmenin önemini ortaya koydu.

Bakan Oğuz, sağlıklı gıdaya ulaşmak için bilinçli üretim sağlamanın, daha fazla eğitim vermenin, uyarıda bulunmanın gerekli olduğuna dikkat çekerek, “Bu ülkedeki sorunu başkaları değil, hep beraber biz çözeceğiz” diye konuştu.

Bakan Oğuz, Ziraat Mühendisleri Odası’nda görev alanlara teşekkür ederek, yeni seçilecek Oda Kurulu’na da çalışmalarında başarılar diledi.

Bakan Oğuz, salgın sürecinde Tarım Dairesi’ne bağlı Teftiş Bölümü memurlarının hiçbir karşılık beklemeden, görev başında olduklarını anımsatarak, “Onlara da teşekkür etmek isterim. Herşey fedakarlıktan, değer vermekten geçiyor” dedi.

Print
Posted: Jun 29, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«August 2020»
MonTueWedThuFriSatSun
2728
142247

Serdarlı’da Babutsalardaki Zararlı İncelendi

Tarım Dairesi Müdürlüğü ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne bağlı bitki koruma uzmanları, bugün Serdarlı Bölgesini ziyaret ederek, Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım ve üreticilerle biraraya geldi.

Read more
293031
143569

BAKAN OĞUZ, 1 AĞUSTOS TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

Kıbrıs’ın fethinin 449’uncu, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 62’inci ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 44’üncü kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.  

 

Read more
12
34
143760

SU KESİNTİSİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

KKTC Su Temin Projesi kapsamında Geçitköy Barajı ve Pompa Tesisleri’nde yapılacak bakım, onarım ve düzenleme (revizyonlar) çalışmaları nedeniyle 05 - 08.08.2020 tarihleri arasında 3 gün boyunca ülke genelinde su kesintisi yapılacaktır.

Read more
5
143861

DEVLET ÜRETME ÇİFTLİKLERİ DAİRESİ- DUYURU

Devlet Üretme Çiftlikleri 32 TL/Kg fiyatından Damızlık oğlak satışlarına başlamıştır.    

 

Read more
6789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456