KÖPRÜ, ÇAYÖNÜ VE GÜVERCİNLİK’TEKİ DERE YATAKLARINDA ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

KÖPRÜ, ÇAYÖNÜ VE GÜVERCİNLİK’TEKİ DERE YATAKLARINDA ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Köprü,  Çayönü ve Güvercinlik Bölgesinde bulunan dere yatakları ile ilgili çalışmaları denetledi.

  

DERE YATAKLARININ BAZI KISIMLARI KULLANIM DIŞI KALDI 

Köprü ve Çanakkale göletlerindeki bulunan fazla suyun taşması  sonucunda Köprü, Çayönü ve Güvercinlik yerleşim yerlerinden geçen dere yataklarının bazı kısımları kullanım dışı kaldı. Su İşleri Dairesi,  bazı noktalara çöp dökülmesini  ve ekili arazilerin su altında kalmasını önlemek için daha önce başlatılmış olduğu çalışmaları,  Çayönü, Köprü, Mağusa istikametinde devam ettirdi.

 

Ayrıca Çayönü,  Güvercinlik rezervuar alanı arasındaki 4 km uzunluğundaki dere yatağı da temizlenmektedir. Bu dere yatağı içerisinden dolgu yapılarak geçiş sağlandığı için dere yatağının akışı engellenmiştir.

 

Bu kısımda olan sorun, dere üzerinden yapılan geçişlerden dolayı dere yatağının şevleri zarar gördü. Bu nedenle dere yatağındaki su, hem tarım faaliyeti yapılan arazilere hem de mera alanları diye bilinen alanlara kadar yayıldı. Bölgede, hem dere yatağının temizliği hem de şev tamiratları yapılmaya çalışılmaktadır.

 

GÜVERCİNLİK’TE  DERE YATAĞININ TEMİZLİĞİNE BAŞLANIYOR

Güvercinlik rezervuarı ile Güvercinlik göleti diye bilinen bölge arasındaki dere yatağının temizliğine de gün içerisinde başlanması hedeflenmektedir. Bu alan içerisindeki dere yatağına da çöp ve moloz dökülmüş ve tarım arazilerine geçiş sağlanması için dolgu yapılarak, derenin akışı engellenmiştir.

 

Bölgedeki temizliğin tamamlanmasının ardından, dere yatağının kendi yatağı içerisinde salim akışı hedeflenmektedir.

Print
Posted: Mar 20, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«August 2020»
MonTueWedThuFriSatSun
2728
142247

Serdarlı’da Babutsalardaki Zararlı İncelendi

Tarım Dairesi Müdürlüğü ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne bağlı bitki koruma uzmanları, bugün Serdarlı Bölgesini ziyaret ederek, Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım ve üreticilerle biraraya geldi.

Read more
293031
143569

BAKAN OĞUZ, 1 AĞUSTOS TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

Kıbrıs’ın fethinin 449’uncu, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 62’inci ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 44’üncü kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.  

 

Read more
12
34
143760

SU KESİNTİSİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

KKTC Su Temin Projesi kapsamında Geçitköy Barajı ve Pompa Tesisleri’nde yapılacak bakım, onarım ve düzenleme (revizyonlar) çalışmaları nedeniyle 05 - 08.08.2020 tarihleri arasında 3 gün boyunca ülke genelinde su kesintisi yapılacaktır.

Read more
5
143861

DEVLET ÜRETME ÇİFTLİKLERİ DAİRESİ- DUYURU

Devlet Üretme Çiftlikleri 32 TL/Kg fiyatından Damızlık oğlak satışlarına başlamıştır.    

 

Read more
6
143973

BAKANLIĞA AİT ARAZİ BALIKÇILIK FAALİYETLERİNDE KULLANILMAK ÜZERE YEDİDALGA BALIKÇILAR BİRLİĞİ DERNEĞİ’NE DEVREDİLDİ

Lefke’de Ömerli mevkiinde bulunan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na ait olan arazi, balıkçılık faaliyetlerinde kullanılmak üzere Yedidalga Balıkçılar Birliği Derneği’ne 5 yıllığına devredildi.

Read more
78
144156

ŞEBEKEYE SU VERİLMEYE BAŞLANDI

KKTC Su Temin Projesi kapsamında Geçitköy Barajı ve Pompa Tesisleri’nde  bakım, onarım ve düzenleme (revizyonlar) çalışmaları dün akşam tamamlanmış olup, bu sabah itibarıyla hatlara su verilmeye başlanmıştır.

Read more
9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456