Bakanlık Tarihçesi

1963 olaylarını müteakiben kendi bölgelerinde toplanan Kıbrıs Türk Toplumu çatışmaların azalmasının hemen sonunda kendi idaresini kurmaya başlamış ve bu çerçevede 1968 yılında Kıbrıs Türk Yönetimi kurulmuştur. Bu çerçevede oluşturulan yönetimde Tarım işleri Üyeliği de kurulmuştur. Tarım İşler Üyeliği o yıllarda şimdiki Mahkemeler binası altında çok zor koşullarda görevini yürütmüştür.

1974 yılında Anavatanımız Türkiye tarafından gerçekleştirilen Mutlu Barış Harekatı sonucunda yeni bir Türk devletinin kurulması nedeniyle Bakanlığımızın görev, yetki ve sorumlulukları genişlemiş ve buna  paralel olarak Bakanlığımıza bağlı birçok Daireleri oluşturulmuştur.

 

 

TARIM BAKANLARI (1960 - 2018)  

HÜKÜMET

BAKANLIK

BAKAN

DÖNEM

FOTOĞRAF
1. ERSİN TATAR HÜKÜMETİ TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI DURSUN OĞUZ 22 MAYIS 2019  

1. TUFAN ERHÜRMAN HÜKÜMETİ

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI

ERKUT ŞAHALİ

2 ŞUBAT 2018 - 22 MAYIS 2019

 

1. HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN HÜKÜMETİ

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI

NAZIM ÇAVUŞOĞLU

16 NİSAN 2016 - 2 ŞUBAT 2018

 

1. ÖMER SOYER KALYANCU HÜKÜMETİ

TARIM DOĞAL KAYNAKLAR VE GIDA BAKANLIĞI

ERKUT ŞAHALİ

20 EKİM 2015 -16 NİSAN 2016

 

1. ÖMER SOYER KALYANCU

TARIM DOĞAL KAYNAKLAR VE GIDA BAKANLIĞI

ÖNDER SENNAROĞLU

16 TEMMUZ 2015-20 EKİM 2015

 

2. ÖZKAN YORGANCIOĞLU HÜKÜMETİ

GIDA TARIM VE ENERJİ BAKANI

ÖNDER SENNAROĞLU

10 EKİM 2014-16 TEMMUZ 2015

 

1. ÖZKAN YORGANCIOĞLU HÜKÜMETİ

GIDA TARIM VE ENERJİ BAKANI

ÖNDER SENNAROĞLU

02 EYLÜL 2013-10.10.2014

 

1. SİBEL SİBER HÜKÜMETİ

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI

SAMİ DAYIOĞLU

13 HAZİRAN 2013-02 EYLÜL 2013

 

1. İRSEN KÜÇÜK HÜKÜMETİ DEĞİŞİKLİK

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI

ALİ ÇETİN AMCAOĞLU

18 EYLÜL 2012-13 HAZİRAN 2013

 

1. İRSEN KÜÇÜK HÜKÜMETİ DEĞİŞİKLİK

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI

ALİ ÇETİN AMCAOĞLU

10 EYLÜL 2012-18 EYLÜL 2012

 

1. İRSEN KÜÇÜK HÜKÜMETİ DEĞİŞİKLİK

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI

ALİ ÇETİN AMCAOĞLU

6 NİSAN 2011-10 EYLÜL 2012

 

1. İRSEN KÜÇÜK HÜKÜMETİ

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI

ZORLU TÖRE

17 MAYIS 2010-6 NİSAN 2011

 

8. DERVİŞ EROĞLU HÜKÜMETİ

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI

NAZIM ÇAVUŞOĞLU

4 MAYIS 2009-17 MAYIS 2010

 

2. FERDİ SABİT SOYER HÜKÜMETİ DEĞİŞİKLİĞİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

ÖNDER SENNAROĞLU

11 MART 2008-4 MAYIS 2009

 

2. FERDİ SABİT SOYER HÜKÜMETİ DEĞİŞİKLİĞİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

ÖNDER SENNAROĞLU

4 HAZİRAN 2007-11 MART 2008

 

2. FERDİ SABİT SOYER HÜKÜMETİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

ÖNDER SENNAROĞLU

25 EYLÜL 2006-4 HAZİRAN 2007

 

1. FERDİ SABİT SOYER HÜKÜMETİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

HÜSEYİN YALÇIN ÖZTOPRAK

26 NİSAN 2005-25 EYLÜL 2006

 

1. MEHMET ALİ TALAT HÜKÜMETİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

RAŞİT PERTEV

13 OCAK 2004-9 AĞUSTOS 2004

 

7. EROĞLU HÜKÜMETİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

İRSEN KÜÇÜK

8 HAZİRAN 2001-13 OCAK 2004

 

6. EROĞLU HÜKÜMETİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

İRSEN KÜÇÜK

30 ARALIK 1998-8 HAZİRAN 2001

 

5. EROĞLU HÜKÜMETİ DEĞİŞİKLİĞİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

KENAN AKIN

16 EYLÜL 1998-30 ARALIK 1998

 

5. EROĞLU HÜKÜMETİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

KENAN AKIN

16 AĞUSTOS 1996-16 EYLÜL 1998

 

3. ATUN HÜKÜMETİ

TARIM, DOĞAL KAYNAKLAR VE ENERJİ BAKANI

ÖZKAN MURAT

11 ARALIK 1995-16 AĞUSTOS 1996

 

2. ATUN HÜKÜMETİ

TARIM, DOĞAL KAYNAKLAR VE ENERJİ BAKANI

M. FERDİ SOYER

22 MAYIS 1995-11 ARALIK 1995

1. ATUN HÜKÜMETİ DEĞİŞİKLİĞİ

TARIM, DOĞAL KAYNAKLAR VE ENERJİ BAKANI

M. FERDİ SOYER

18 OCAK 1995-22 MAYIS 1995

1. ATUN HÜKÜMETİ

TARIM, DOĞAL KAYNAKLAR VE ENERJİ BAKANI

M. FERDİ SOYER

1 OCAK 1994-18 OCAK 1995

4. DERVİŞ EROĞLU HÜKÜMETİ DEĞİŞİKLİĞİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

İLKAY KAMİL

24 MART 1992-1 OCAK 1994

4. DERVİŞ EROĞLU HÜKÜMETİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

İLKAY KAMİL

20 HAZİRAN 1990-24 MART 1992

3. DERVİŞ EROĞLU HÜKÜMETİ DEĞİŞİKLİĞİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

TAŞKENT ATASAYAN

11 MAYIS 1989-20 HAZİRAN 1990

3. DERVİŞ EROĞLU HÜKÜMETİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

AYTAÇ BEŞEŞLER

23 MAYIS 1988-11 MAYIS 1989

2. DERVİŞ EROĞLU HÜKÜMETİ

TARIM VE ORMAN BAKANI

AYTAÇ BEŞEŞLER

2 EYLÜL 1986-23 MAYIS 1988

1. DERVİŞ EROĞLU HÜKÜMETİ

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI

NAZİF BORMAN

19 TEMMUZ 1985-2 EYLÜL 1986

 

KKTC (2. NEJAT KONUK HÜKÜMETİ)

TARIM, DOĞAL KAYNAKLAR VE ENERJİ BAKANI

NAZİF BORMAN

13 ARALIK 1983-19 TEMMUZ 1985

 

KTFF-KKTC (3. ÇAĞATAY HÜKÜMETİ)

TARIM, DOĞAL KAYNAKLAR VE ENERJİ BAKANI

İRSEN KÜÇÜK

15 MART 1982-13 ARALIK 1983

 

KIBRIS TÜRK FEDERE DEVLETİ (2. ÇAĞATAY HÜKÜMETİ)

TARIM, DOĞAL KAYNAKLAR, KOOPERATİFLER BAKANI

NAZİF BORMAN

4 AĞUSTOS 1981-15 MART 1982

 

KIBRIS TÜRK FEDERE DEVLETİ (1. ÇAĞATAY HÜKÜMETİ)

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI

İRSEN KÜÇÜK

12 ARALIK 1978-4 AĞUSTOS 1981

 

KIBRIS TÜRK FEDERE DEVLETİ (OSMAN ÖDER HÜKÜMETİ)

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI

İRSEN KÜÇÜK

21 NİSAN 1978-12 ARALIK 1978

 

KIBRIS TÜRK FEDERE DEVLETİ (1. NEJAT KONUK DEĞİŞİKLİK HÜKÜMETİ)

TARIM, DOĞAL KAYNAKLAR VE ENERJİ BAKANI

İRSEN KÜÇÜK

7 TEMMUZ 1977-21 NİSAN 1978

 

KIBRIS TÜRK FEDERE DEVLETİ (1. NEJAT KONUK HÜKÜMETİ)

TARIM BAKANI

İRSEN KÜÇÜK

5 TEMMUZ 1976-7 TEMMUZ 1977

 

KIBRIS TÜRK FEDERE DEVLETİ (RAUF RAİF DENKTAŞ)

TARIM BAKANI

OĞUZ RAMADAN (KORHAN)

13 ŞUBAT 1975-5 TEMMUZ 1976

 

OTONOM KIBRIS TÜRK YÖNETİM(RAUF RAİF DENKTAŞ)

TARIM BAKANI

OĞUZ RAMADAN (KORHAN)

8 EKİM 1974-13 ŞUBAT 1975

 

OTONOM KIBRIS TÜRK YÖNETİMİ YÜRÜTME KURULU (RAUF RAİF DENKTAŞ)

TARIM BAKANI

OĞUZ RAMADAN (KORHAN)

26 AĞUSTOS 1974-8 EKİM 1974

 

KIBRIS TÜRK YÖNETİMİ YÜRÜTME KURULU (DR. FAZIL KÜÇÜK)

TARIM VE TABİİ KAYNAKLAR ÜYESİ

OĞUZ RAMADAN (KORHAN)

12 MART 1973-26 AĞUSTOS 1974

 

KIBRIS TÜRK YÖNETİMİ YÜRÜTME KURULU (DR. FAZIL KÜÇÜK)

TARIM VE TABİİ KAYNAKLAR ÜYESİ

OĞUZ RAMADAN (KORHAN)

5 TEMMUZ 1970-12 MART 1973

 

GEÇİCİ TÜRK YÖNETİMİ YÜRÜTME KURULU (DR. FAZIL KÜÇÜK)

TARIM VE TABİİ KAYNAKLAR ÜYESİ

Mustafa F. PLÜMER

15 ŞUBAT 1969-5 TEMMUZ 1970

 

GEÇİCİ TÜRK YÖNETİMİ YÜRÜTME KURULU (DR. FAZIL KÜÇÜK)

ZİRAAT VE TABİİ KAYNAKLAR ÜYESİ

Mustafa F. PLÜMER

28 ARALIK 1967-15 ŞUBAT 1969

 

GENEL KOMİTE (KOORDİNASYON KOMİTESİ) (DR. FAZIL KÜÇÜK)

ZİRAAT ÜYESİ

Mustafa F. PLÜMER

21 ARALIK 1963-28 ARALIK 1967

 

KIBRIS CUMHURİYETİ MAKARİOS DR. FAZIL KÜÇÜK DEĞŞİKLİK HÜKÜMETİ

ZİRAAT VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI

Mustafa F. PLÜMER

22 AĞUSTOS-21 ARALIK 1963

 

KIBRIS CUMHURİYETİ MAKARİOS DR. FAZIL KÜÇÜK HÜKÜMETİ

ZİRAAT VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI

Mustafa F. PLÜMER

16-22 AĞUSTOS 1960

 

 

Güncelleme: Niyazi Nizam (0392-2283735-137)