“KKTC SULAMALARI İLETİM TÜNELİ IŞIK GÖRÜNME TÖRENİ” YAPILDI

“KKTC SULAMALARI İLETİM TÜNELİ IŞIK GÖRÜNME TÖRENİ” YAPILDI

  “KKTC Sulamaları İletim Tüneli Işık Görünme Töreni” bugün gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, Başbakan Ersan Saner, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin yanı sıra bazı komutanlar, bakanlar ve milletvekilleri katıldı. katılan TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da törene video konferans yöntemiyle katıldı.

277 milyon TL’ye mal olan proje ile tarım alanlarında yaşanan sulama sorununun ortadan kalkması hedefleniyor.

Çamlıbel yakınlarındaki alanda düzenlenen tören öncesinde alana gelen devlet ve hükümet yetkililerine proje hakkında bilgi verildi. Törende ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra konuşmalara geçildi.

Tanıtım filminin de gösterildiği törende, konuşmaların ardından protokol sahneye davet edildi ve TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile butona basılarak, tünel açma makinesinin tünelden çıkışının gösterilmesi ile ışık görünme töreni gerçekleştirildi.

 

ÇAVUŞOĞLU: “BU YATIRIM KKTC’NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, törendeki konuşmasında, bugünün KKTC için tarihi bir gün olduğunu vurgulayarak, “Tarihi yazanlar burada, tarihi yazdıran ekranda” dedi. Çavuşoğlu, KKTC halkı ve üreticileri adına gurur duyduğunu belirtti.

Büyük bir fikrin ve fedakarlığın ürünü olan KKTC içme-sulama yatırımlarıyla ilgili gelinen aşamaya dikkat çeken Çavuşoğlu, projenin, birinci aşamasının içme suyu, ikincisinin ise ekonomik olan KKTC’nin çorak topraklarını yeşertmek ve insanını kalkındırmakla ilgili olduğunu kaydetti.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de olan her şeyi buraya aktarma noktasında ortaya koyduğu gayret ve Anadolu halkının Kıbrıs Türk Halkı ile her şeyini paylaşmasının önemine dikkat çeken Çavuşoğlu, bu yatırımın KKTC’nin kaderini değiştireceğini belirtti.

“74’te burada var olmaya başladık, şimdi 2021’de ekonomik olarak dünyayla yarışabilecek noktaya gelmek için her türlü gayreti burada görmekteyiz” diyen Çavuşoğlu, “Buradaki halk, susuz kaldığında suyunu Anadolu’dan almaktadır, arpasız kaldığında hayvancı, arpasını Anadolu’dan almaktadır. Balyası kalmayan hayvancı Anadolu’dan beklemektedir. Borusu kırılsa Anadolu’dan beklemektedir, yolu bozulsa Anadolu’dan beklemektedir” şeklinde konuştu.

Bu nedenle başta TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere TC yetkililerine teşekkür eden Çavuşoğlu, “Ne zaman bir şeye ihtiyacımız varsa, yanımızdadırlar. Dün olduğu gibi, bugün de, yarın da… Kıbrıs Türk Halkı da her zaman Anavatan’ın yanında olmaya devam edecektir. Anavatandaki sevinçlere, üzüntülere ortağız. Yolumuz hep birliktedir” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Halkının Türkiye ile çok daha ileriye gideceğine vurgu yapan Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk Halkı’na açılan kucak ve samimiyet için teşekkür etti.

 

PAKDEMİRLİ: “ASIRLIK BİR RÜYA GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ”

 

TC Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, bugün KKTC’nin verimli topraklarını, ülkelerinin bereketli sularıyla buluşturmak için 277 milyon TL maliyetli Sulama İletim Tüneli’nin hizmete alınmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Dünyada eşi benzeri olmayan asırlık bir rüyanın gerçeğe dönüştüğünü vurgulayan Pakdemirli, KKTC Su Temin Projesi’nin toplam 3 Milyar TL yatırımla hizmete alındığını ifade etti.

Kıbrıs Türk Halkına, içme, kullanma ve sulama suyu sunulan bu dev projenin, askılı boru sistemiyle 80 km’lik bir hat ile deniz geçilerek, su aktarılan dünyadaki tek proje olduğunun altını çizen Pakdemirli, projeyle KKTC’ye yılda 75 milyon metreküp su ulaştırıldığını ve 50 yıllık tatlı su ihtiyacının da garanti altına alındığını dile getirdi.

KKTC Sulamaları İletim Projesi için 10 Ekim 2017 tarihinde işe başladıklarını anlatan Pakdemirli, Güzelyurt ve Mesarya Sulaması İletim Yapıları projesi kapsamında 5 bin 700 metre uzunluğunda, 4.2 metre çapında bir de tünel inşa edildiğini kaydetti.

Pakdemirli, tünelin, tamamıyla yerli imkanlarla ve Türk mühendislerin eliyle revize edilerek, yeniden kullanılabilir hale getirilen, tünel açma makinesi (tbm) ile açıldığını dile getirerek, iletim tünelinden alınan suyun 4 km hat ile Güzelyurt Ovası’nda yer alan ve önceki yıllarda yer altı suyu ile sulanan 18 bin 730 dekarlık alana iletileceğini belirtti.

Serhatköy-Kumköy içme suyu hattı, Kumköy deposu ve Mesarya iletim hattı projeleri için kısa vadede sonuç alınabilecek planlama çalışmalarının tamamlandığına vurgu yapan Pakdemirli, Kuzey Kıbrıs’ta sulama projelerinin bitmesiyle toplam 116 bin dekar, yani yaklaşık 250 bin futbol sahasına yakın bir alanda sulama yapılacağını söyledi.

Böylece KKTC’de şu anda toplam tarımsal arazinin yüzde 9’u sulanabilirken, proje sonunda ekilebilir arazinin yaklaşık yüzde 74’ünde sulama yapılacağını altını çizen Pakdemirli, bu sayede Kuzey Kıbrıs’ın üretiminde ve tarımsal işletme başına düşen net gelirde 20 misli bir artış olacağını belirtti.

Pakdemirli, 8 yıl gibi sürede Mesarya Ovası Sulaması projesi tamamlandığında KKTC’nin ekonomisine yıllık 156 milyon TL’lik bir katkı ve yaklaşık 10 bin kişiye ilave istihdam sağlanacağını kaydetti.

 

SANER: “TAM BİR DEVRİM NİTELİĞİNDE”

Başbakan Ersan Saner de, bugünün, Kıbrıs Türk Halkı için tarihi bir gün olduğunu vurgulayarak, 7 Mart 2011 tarihinde Alaköprü barajının inşasıyla başlayan asrın projesinin, birçok kişi tarafından gerçekleşmesi imkansız olarak görülen bir rüya olduğuna işaret etti. Saner, projenin 17 Ekim 2015’te hizmete açılarak, ortaya konulan tüm hedeflerin birer birer gerçekleşmeye devam ettiğini kaydetti.

Toplumların tarihleri boyunca yaşadıkları bazı dönüm noktaları olduğuna dikkat çeken Saner, dünya tarihinde gerçekleşen birçok devrimin bunları yansıttığını söyledi.

“İşte Anadolu’nun suyunun KKTC’ye aktarılması tam bir devrim niteliğinde olup, bu kaynak özellikle KKTC’de yaşayan halkımızın hayat kalitesini yükseltmiş, bugün ise yeşil ada Kıbrıs’ımızın yeşermesine imkan yaratacaktır” diyen Saner, projeyle 250 bin futbol sahası kadar bir alanın sulama ile hayat bulacağını kaydetti.

OKTAY: “KKTC’NİN BEREKETİNE BEREKET KATMAK İÇİN ASLA ZAMAN KAYBETMEYECEĞİZ”

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, projenin KKTC’ye hayırlı olmasını diledi, bunun Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’ye verdiği desteğin önemli ve bir  somut nişanesi olduğunu kaydetti, projenin gururun yaşadıklarını söyledi.

KKTC ile Ekonomik ve Kalkınma İşbirliği çerçevesinde KKTC’nin hayat damarlarını oluşturan sektörlere ayır ayrı eğildiklerini, daha güçlü bir KKTC için üzerlerine düşeni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini kaydeden Oktay, yapımı devam eden yeni hava limanı, Pandemi Hastanenesi, yeni yol yapımları, gençlik ve spor tesisleri ve organize sanayi bölgesi altyapı çalışmalarını yakından takip ettikleri mega projeler arasında olduğunu vurguladı.

Tarımın KKTC’de kalkınmanın önünü açacak kırsal hareketlenmeyi getirecek önemli bir alan olduğunu belirten Oktay, KKTC’nin tarımsal ürünleri daha verimli şekilde üreterek hem kendi kendine yetebilmesi, hem de ihracatını artırmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

KKTC’nin kısıtlı su kaynaklarıyla uzun yıllar su sıkıntısı çektiğini, evlerdeki musluklardan yıllarca tuzlu ve yosunlu su aktığını, tarımsal sulara tuz karıştığını dile getiren Oktay, bu sorunu ortadan kaldırmak için denizlerin altından inşa edilecek bir isale hattıyla su verilmesinin gündeme geldiğini ve bu projenin gerçekleştirildiğini anlattı.

Anadolu’nun suyunu Kıbrıs Türk Halkı’na ulaştıran projenin tarım ayağını da hayata geçirerek KKTC’nin tarımsal toprağına bereket katacaklarını ifade eden Oktay, bugün açılışını yapacakları tünelden alınacak suyun 4km’lik hat ile Güzelyurt Ovası’nda yer alan önceki yıllarda yer altı suyuyla sulanan yaklaşık 20 bin dönümlük alana iletileceğini belirtti.

KKTC hükümeti ile eşgüdüm içinde suyun Mesarya’ya taşınması için çalışmaların hızlı şekilde başlayacağını da kaydeden Oktay, “KKTC’nin bereketine bereket katmak için asla zaman kaybetmeyeceğiz, suya hasret KKTC arazilere yapılacak yağmurlama ve damla sulamalarıyla bereketlenirken KKTC tarımı da inşallah şahlanacaktır” diye konuştu.

İşbirliği protokolü kapsamında Çiftçi Salgın Destek Programı ve Hayvancılığın Geliştirilmesi Programı gibi desteklerle KKTC’li çiftçilerin yanında olmaya devam edeceklerini söyleyen Oktay, Ekonomik Ve Kalkınma İşbirliği’nin kendi ayakları üzerinde durabilen egemen KKTC’nin yükselme protokolü olacağını dile getirdi.

Daha müreffeh bir KKTC için her alanda çok projenin açılışını yapacaklarını dile getiren Oktay, Güzelyurt ve Mesarya Ovası Sulama İletim Tünelinin Kıbrıs Türk halkına hayırlı olması ve KKTC tarımının gelişmesine vesile olmasını da diledi.

 

TATAR: “KESİNTİ DÖNEMİNDE ANADOLU’DAN KKTC’YE AKAN SUYUN NE KADAR KIYMETLİ OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da konuşmasında, Kıbrıs’a Türkiye’den su getirilmesi projesinin yıllarca bir hayal olarak görüldüğünü ancak çok yoğun çalışmalarla hayata geçirildiğini kaydettiğini,  bu projenin hayata geçtiğini görmenin kendisi için bir gurur, mutluluk olduğunu söyledi.

Bir projeye başlamanın en zor nokta olduğunu, Anamur’da projenin gerçekleştirilebilmesi için 3 köyün tahliye edildiğini kaydeden Tatar, köy halkına ve emeği geçenlere teşekkürlerini, sevgilerini iletti.

 

Geçen yıl Türkiye’den su getirilen hatta meydana gelen arızanın Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük desteği, yoğun ve zor çalışmalarla giderildiğini ve tekrar su verilmeye başlandığını anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, kesinti döneminde Anadolu’dan KKTC’ye akan suyun ne kadar kıymetli olduğunu gördüklerini söyledi.

Kesinti sırasında KKTC’de susuz kalındığını, tarımda ciddi aksaklıklara sebebiyet verdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, pandemi ve olumsuz hava koşullarına rağmen süratli şekilde gerçekleştirilen tamiratla suyun tekrar akmaya başlamasının büyük başarı olduğunu vurguladı.

Tatar, bugün bu tünelin açılışıyla hem Güzelyurt hem Mesarya Ovalarının Anadolu suyuyla buluşmasıyla toprağın veriminin artacağını ve tüm tarımsal faaliyetlere yeni bir ivme kazandırılacağını kaydetti.

Tatar, “Yürekten teşekkür ederim ve bu çalışmaların KKTC’ye hayırlı olacağına yürekten inanırım,  yapılan bu çalışmayla ülke içinde yeni pompalama ve yeni borularla çeşmelerimizden akan Anadolu suyunun tarımda da yaygınlaştırılması tarımsal faaliyetlerimizde gelişme ve halka umut olacaktır” diye konuştu.

Egemen KKTC’deki yapının ve devletin Anavatanı Türkiye ile yaptıkları çalışmalarla güçlenmesinin, ekonominin büyümesinin kendilerini mutlu edeceğini ve geleceğe güvenle bakmaları açısından kendilerine  cesaret verdiğini dile getiren Tatar, bu çalışmanın hayırlara vesile olmasını diledi ve memnuniyetini ifade etti.

ERDOĞAN: “TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDAKİ TARİHİ, KÜLTÜREL, COĞRAFİ  BAĞLARA BİR YENİSİNİ EKLEDİK”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da video konferans sitemiyle açılışa katılarak bir konuşma yaptı.

Erdoğan anlamlı bir törende bulunmaktan bahtiyarlık duyulduğunu kaydetti ve KKTC’nin bir ada ülkesi olamasın ve kısıtlı doğal kaynaklardan dolayı son 30 yıldır  giderek artan bir susuzluk yaşadığını, aşırı çekim neticesinde yeraltı suyuna deniz suyu karıştığını ve suyun böylece tuzlandığını belirtti.

Bunun çözümü için Türkiye’den içme ve sulama amaçlı su getirilmesinin her dönem gündeme geldiğini ama uzunca bir süre bunun gerçekleştirilemediğini kaydeden Erdoğan, kendilerinin projeyi gerçekleştirmesiyle 80 km uzunluğunda denizin altından askıda deniz geçiş sistemi ile yıllık 75 milyon metre küp suyu Anavatan’dan Yavruvatan’a ulaştırdıklarını hatırlattı.

Dünyada eşi benzeri olmayan projeyle KKTC’nin tamamına memba suyu kalitesinde içme ve kullanma suyu sağladıklarını anlatan Erdoğan, geçtiğimiz yıl meydana gelen arızayı da en kısa sürede çözüme kavuşturduklarını, böylece Türkiye ile KKTC  arasındaki tarihi, kültürel, coğrafik bağlara bir  yenisini eklediklerini kaydetti.

“BUGÜN IŞIĞI GÖRECEĞİZ”

Bugün de Anavatan Türkiye’nin suyunu KKTC’nin bereketli topraklarıyla buluşturacak sulama iletim tünelinin açılışını yaptıklarını söyleyen Erdoğan, 5,7 km uzunluğundaki iletim tünelinde bugün ışığı göreceklerini söyledi.

Güzelyurt Ovası Sulaması İletim Yapıları Projesi ile daha önce yeraltı kaynaklarıyla sulanan 18 bin 730 dekarlık araziye su iletileceğini dile getiren Erdoğan, Mesarya Ovası Sulama Projesi kapsamında ise 97 bin 200 dekar arazinin ilk kez sulama suyuyla buluşacağını söyledi.

 

Tarım yapılacak alanın sulamaya açılmasıyla yıllık 156 milyon liralık gelir artışı ve yaklaşık 10 bin kişilik ilave istihdam sağlanacağını kaydeden TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin tamamlanmasıyla tarım sektörünün çağ atlayacağını, KKTC’nin kalkınma hamlesinin farklı bir ivme kazanacağını dile getirdi.

 

“GAYEMİZ KKTC’NİN GELİŞİP GÜÇLENMESİ VE DAHA MÜREFFEH BİR GELECEĞE SAHİP OLMASIDIR”

“Gayemiz KKTC’nin gelişip güçlenmesi ve Kıbrıs Türk halkının daha müreffeh bir geleceğe sahip olmasındır. Son yıllarda hayata geçirdiğimiz altyapı projeleriyle milletimiz ile Kıbrıs Türk  halkı arasındaki beraberliği her alanda pekiştirdik. KKTC’deki kardeşlerimizin geleceklerine çok daha umutla ve güvenle bakmasını sağladık” diye konuşan Erdoğan, özellikle su sıkıntısını giderecek projelerle Kıbrıs Türkü’nü kimseye muhtaç etmeme kararlılıklarını ortaya koyduklarını ifade etti.

Kıbrıs Türkü’nün  adaletsizliğin ve çifte standardın ne demek olduğunu bildiğini, yarım asırdır süren müzakere sürecinde Kıbrıs Türkeri’nin  çözümsüzlüğün  en büyük mağduru olduğunu belirten Erdoğan, kapalı kapılar ardından Kıbrıslı Türkler’in hakkını teslim edenlerin iş icraata geldiğinde hep 3 maymunu oynadıklarını söyledi.

 

Print
Posted: May 22, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«Haziran 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
31
171498

ORFOZ VE LAGOS BALIĞI AV YASAKLARI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Amatör (Sportif) Su Ürünleri Avcılığı Tüzüğü kapsamında, 1 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında Orfoz ve Lagosun amatör izine sahip tekneler ve amatör balıkçılar tarafından avlanması yasaktır.

Devamı
1
171657

CYPFRUVEX HASAT SONU TÖRENİ DÜZENLENDİ

Cypfruvex Hasat Sonu Töreni, Cypfruvex Kalkanlı tesislerinde düzenlendi. Cypfruvex’in bu yıl 115 bin ton civarında ürün hasat ederek, 60 Milyon TL civarında ciro yaptığı paylaşıldı.

Devamı
2
171762

HAYVAN ÜRETİCİLERİNİN TALEPLERİ VE KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

  1. Hayvancıların SÜTEK'ten günü geçmiş alacağı olan %55'lik kısmın ödenmesi talebi
Devamı
3
171860

HAYVAN ÜRETİCİLERİNE 7 MADDELİK ÖNERİ PAKETİ SUNULDU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği tarafından dün sunulan taleplerin hükümet tarafından değerlendirildiğini ve hükümetin, hayvan üreticilerine karşı herhangi bir olumsuz tavrı olmadığını söyledi.

Devamı
456
7
172125

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, DÜNYA GIDA GÜVENLİĞİ GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

7 Haziran, BM Genel Kurulu tarafından 2018 yılında alınan kararla, 2019’dan itibaren her yıl Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanıyor.

Devamı
89
172325

VETERİNER DAİRESİ VE KIBRIS TÜRK HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ ARASINDA MUTABAKAT ANLAŞMASI İMZALANDI

 KKTC Avrupa Koordinasyon Merkezi ve Avrupa Birliği Komisyon uzmanlarının katkılarıyla Veteriner Dairesi Müdürlüğünün koordinesinde Haziran-Aralık 2021 döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sathında tüm küçükbaş ve büyükbaş hayvanları kapsayan “Hayvan Hastalıkları Eradikasyon Projesi III” kapsamında 08 Haziran 2021 tarihinde Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliğiyle Veteriner Dairesi Müdürlüğü arasında Mutabakat Anlaşma imzalandı.

Devamı
10
172424

KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ HAYVAN BİLDİRİMİ İÇİN SON TARİH 30 HAZİRAN

Koyun ve Keçi Cinsi Hayvanların Tanımlanması ve Kaydı Tüzüğü ile Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması ve Kaydı Tüzüğü uyarınca, küçükbaş hayvan üreticilerinin her yılın Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere yılda iki kez ve büyükbaş hayvan üreticilerinin Veteriner Dairesi’nin belirlediği tarihlerde, daireye kayıtlı hayvan bilgilerini güncellemesi gerekmektedir.

Devamı
111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011