BAKAN ÇAVUŞOĞLU, DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü bu yıl 21’inci kez kutluyoruz. Veteriner hekimler sağlıklı hayvan yetiştirilmesi, hayvan sağlığının ve aynı zamanda insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesinin yanı sıra, gıda güvenliğinin sağlanması, küresel açlığın azaltılması, zoonoz hastalıkların önlenmesi gibi alanlarında yaptıkları çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamaktadırlar. Dünya Veteriner Hekimler Günü’nde bu yılın teması, “Veteriner Hekimlerin Covid- 19 Krizine  Yanıtı” şeklinde belirlendi.

Covid- 19 salgını, bildiğimiz, tecrübe ettiğimiz, normal diye tanımladığımız hayatı değiştirdi ve küresel olarak hem insan hem de hayvan popülasyonunu önemli ölçüde etkiledi.

Salgınlar konusunda deneyimli olan veteriner hekimler, son bir yıldır insanlığın büyük bir mücadeleden geçmekte olduğu Covid-19 salgınında da sahada büyük riskler alarak çalışmalarını yürüttüler. Bu zorlu dönem boyunca veterinerler, hayvan sağlığı, refahı ve insan sağlığı açısından önemli roller üstlendi.

Hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve zoonoz hastalıklarla mücadele de önemli yükümlülükleri bulunan, bu yönde büyük emek sarf eden değerli veterinerlerimizin “Dünya Veteriner Hekimler Günü”nü kutlar, özverili katkılarından dolayı teşekkür ederim.

 

Nazım Çavuşoğlu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı

Print
Posted: Nis 25, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: