BAKAN ÇAVUŞOĞLU, 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

1993 yılından bu yana 22 Mart tarihi Dünya Su Günü olarak kutlanıyor.  Dünya Su Günü, giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması için somut adımlar atılmasını teşvik etmek hedefiyle oluşturuldu.

2021 Dünya Su Günü'nün teması, Suyun Değeri olarak belirlendi. Hayatın devamı için gerekli olan bu kritik kaynak hane halkı, gıda, kültür, sağlık, eğitim, ekonomi ve doğal çevremizin bütünlüğü için  önemli bir değere sahiptir.  Suyun çok boyutlu değeri,  herkesin yararına ve doğru yöntemle kullanılmalıdır.

Bu sınırlı, yeri doldurulamaz kaynak insan sağlığı, gıda güvenliği, enerji kaynakları, sürdürülebilir şehirler ve ekosistemler için gereklidir. Bugün dünyamızda gerek iklim değişikliği gerekse nüfus artışı, aşırı kullanım nedeniyle su kaynakları ciddi  tehdit altındadır.

Bir ada ülkesinde yaşamaktayız ve az yağış olan, kurak geçen yıllar, su varlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum gerek tarımsal üretimin devamlılığında gerek ekonomik gerekse günlük yaşamda su varlığımızın bilinçli kullanımı ön plana çıkmaktadır.

Su, hayattır ve sahip olduğumuz her damla suyun değerini bilerek hareket etmeliyiz. Su kaynaklarımızın korunmasında ve su israfının önlenmesinde sadece devlete değil, sivil toplum örgütlerine ve halkımıza da büyük görevler düşmektedir.

Bilindiği üzere, Türkiye’den ülkemize bir mühendislik harikası olan proje çerçevesinde içme- kullanma suyu getirilmektedir. 2020 yılı Ocak ayında Su Temin Projesi kapsamında deniz geçişinde meydana gelen arızadan dolayı yaşanan su sıkıntısı, suyun değerini bir kez daha bizlere hatırlatmıştır.

Anavatanımız, ülkemize suyun gelmesi için büyük özveride bulunmuş, suyun getirilmesiyle halkımız feraha kavuşmuştur.

Bu vesile ile projenin hayata geçmesinde büyük katkıları ve destekleri olan TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, dönemin Tarım ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ve Devlet Su İşleri (DSİ) yetkililerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bu suyun tarım alanında kullanılması ile ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde ilerlemektedir.  Türkiye’nin büyük düşüncesinin sonucu olarak hazırlanan bu proje, maddi açıdan da çok büyük harcamalarla hayata geçirilecektir. İnsanüstü gayretle yapılan çalışmaların yakın bir zamanda tamamlanmasıyla birlikte, üreticilerimiz, sulama suyunun verimiyle buluşacaktır.

Tarımda sağlıklı sulama yöntemlerine başvurulması, sadece tarım alanında değil evlerimizde, okullarımızda, ekonomide ve kamusal alanlarında tasarruflu kullanımı çok büyük emeklerle getirilen suyun israf olmasını engelleyecektir.

Gelecek nesillerimize bırakacağımız tüm canlıların ortak yaşamsal kaynağı olan su kaynaklarımızın korunması, hayati değer taşımaktadır. Bu bilinçle hareket edelim, suyumuzu tasarruflu ve yarınlarımızı düşünerek kullanalım.

Nazım Çavuşoğlu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı

Print
Posted: Mar 21, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:
«Temmuz 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2829301
176180

BALIKÇILIK İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINA YENİERENKÖY İLE DEVAM EDİLDİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Hayvancılık Dairesi tarafından  balıkçılara yönelik  eğitim programları çerçevesinde Yenierenköy’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Devamı
234
56
176543

ÇİĞ SÜT FİYATLARI

 

SÜTEK Yönetim Kurulu 29 Haziran 2021 tarihinde yapmış olduğu toplantıda, 01/07/2021 tarihinden itibaren çiğ süt fiyatlarının aşağıdaki şekilde uygulanmasına karar vermiştir.

Devamı
7
176613

YEDİDALGA’DA BALIKÇILIK KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENİYOR

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Dairesi tarafından balıkçılara yönelik  eğitim programları çerçevesinde Yedidalga’da bilgilendirme toplantısı düzenlenecek.

Devamı
891011
1213
177123

MAĞUSA’DA BALIKÇILIK İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Dairesi tarafından, balıkçılara yönelik eğitim programları çerçevesinde Mağusa’da bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Devamı
1415
177291

İSKELE’DE BALIKÇILIK KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına bağlı Hayvancılık Dairesi tarafından, balıkçılara yönelik eğitim programları çerçevesinde İskele’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Devamı
161718
177547

BAKAN NAZIM ÇAVUŞOĞLU KURBAN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

Değerli halkımız,

Bayramlar, mutlulukların paylaşıldığı, muhabbetin, yardımlaşma ve dayanışmanın önem kazandığı zamanlardır.

Devamı
19
177597

BAKAN NAZIM ÇAVUŞOĞLU 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı’nın 47’inci yıldönümünü kutluyoruz. Kıbrıs Türk halkının onurlu varoluş mücadelesinde bir dönüm noktasını  teşkil eden Barış harekâtı,  Kıbrıs Türk halkına haklı, meşru ve bağımsız devlet aşamasına gelmesinin yolunu açmıştır.

Devamı
202122232425
2627282930311
2345678