ASKI LİSTELERİ DUYURU

ASKI LİSTELERİ DUYURU

Genel Tarım Sigortası Fonu’na  2018-2019 üretim yılı için yapılan ekilen ve/veya dikilen ürün beyanları Teknik Komite tarafından üretici beyanları doğrultusunda arazi bazında kontrol edilip Komite bulgularına göre hazırlanan Askı Listeleri  köylerde askıya alınmıştır.

Ekilen ve/veya dikilen ürün beyanları ile ilgili Askı Listeleri 1/11/2019-7/11/2019 tarihleri arasında (her iki tarih de dahil) 5 iş günü askıda kalacaktır. Üreticilerimizin askı listelerindeki komite bulgularını tetkik edip itirazlarının olması halinde Genel Tarım Sigortası Fonu' na veya Kaza/Bölge Tarım Dairelerine müracaat edip itiraz yapmaları gerekmektedir.

BEYAN YAPAN ÜRETİCİLERİMİZ

Ekilen ve/veya dikilen ürün beyanları Genel Tarım Sigortası Fonu tazminat ödemelerinde ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı‘nın Doğrudan Gelir Desteği ödemelerine kaynak teşkil edecektir.

 Üreticilerimizin hangi konularda itiraz edebileceği ve itiraza gelirken beraberlerinde hangi evrakları getireceği aşağıda özetlenmiştir:

  1. Ekilen ve/veya dikilen ürün beyanlarından herhangi birisi askı listesinde çıkmamış olan üreticilerimizin itirazda bulunabilmesi için, beraberinde Genel Tarım Sigortası Fonu tarafından beyan anında verilen Alındı Belgelerini getirmeleri gerekmektedir.
  2. Askı Listesinde komite bulgusu üreticinin beyan ettiği ürün ve/veya nadastan farklı ve/veya karşılarında Koçan Tahsis Getir, Çifte Beyan ve buna benzer ibareler bulunan alanları için itirazda bulunacak üreticilerin parsellerine ait:
  1. Koçanın ve/veya Araştırma Belgesinin aslını ve/veya muhtar/noter tarafından aslı gibidir onaylanmış ve 3,5 TL Damga Pulu yapıştırılmış şeklini,
  2. T- Cetveli’nin aslını ve/veya muhtar/noter tarafından aslı gibidir onaylanmış ve 3,5 TL Damga Pulu yapıştırılmış şeklini (T-Cetveli’nin 2018 Ağustostan sonra alınmış olması gerekmektedir), 
  3. Tahsis Belgesinin aslını ve/veya muhtar/noter tarafından aslı gibidir onaylanmış ve 3,5 TL Damga Pulu yapıştırılmış şeklini (Tahsislerin 2018 Ağustostan sonra alınmış olması ve sadece Lefkoşa İskan ve Rehabilitasyon Dairesi Müdürlüğü tarafından verilmiş olması gerekmektedir),
  4. Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi Müdürlüğü, Vakıflar İdaresi ve Orman Dairesinin 2018-2019 yılına ait vermiş olduğu İcar Belgelerinin aslını beraberlerinde getirmeleri gerekmektedir.
  5. Vekâletname, Feragatname, Kullanım Belgesi, Şahıslardan Alınan İcar Belgesi v.b. belgeler için, 2018 yılında hazırlanan bir belge ise 2.80 TL + 31.50 TL, 2019 yılında hazırlanan bir belge ise 3.50 TL + 41,00 TL Damga Pulu yapıştırılması gerekmektedir.
  6. İcar Belgesi parasal bir değer karşılığı düzenlenmiş ise güncel olarak Maliye Bakanlığı tarafından pullanması gerekmektedir.

ÜRETİCİLERİMİZİN İTİRAZLARINI YUKARIDA BELİRTİLEN TARİHLER ARASINDA YAPMALARI VE İTİRAZ ETMEYE GELİRKEN BERABERİNDE GEREKLİ EVRAKLARINI GETİRMELERİ; İŞLERİNİN KOLAYLIKLA YAPILMASI AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR.

İTİRAZLAR GENEL TARIM SİGORTASI FONU BİNASINDAVE KAZA/BÖLGE TARIM DAİRELERİNDE HER KÖY İÇİN 10 TL’LİK MAKBUZ KARŞILIĞINDA YAPILACAKTIR.

İPEK KIZILDUMAN                                            

GENEL TARIM SİGORTASI FONU  MÜDÜRÜ  

Print
Posted: Kas 1, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: